Љубителите на зимските спортови се разочарани од високите цени на Копаоник кои може да му парираат на центрите во Австрија и Германија.

Па така, во хотел едно кафе чини 200 денари а омлет 500. Ни келнерите не се платени нешто особено и платата изнсува во просек 500 евра.

Келнер раскажува како е да се работи на оваа планина во Србија.

Треба да ја знаеш работата. За почеток, важно е добро да се позиционирате, да ве сфатите сериозно и да создадете можност да се туркате на високи позиции.Почетната плата е 50.000 динари, но брзо напредува, па ќе биде околу 70.000. Што се однесува до цените, тие се доста високи, омлет од 3 јајца чини 1.000 динари, еспресо чини 400 динари.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.