Филмските ѕвезди од вчера се во во Кан, каде што синоќа почна 77. издание на Канскиот филмски фестивал.

Мерил Стрип е годинашната добитничка на почесната Златна палма, а наградата ѝ ја врачи француската актерка Жилиет Бинош.

Режисерката Грета Гервиг е претседателка на жирито за Златната палма.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.