Членовите на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска ќе гласаат за претседател и нови состави на управните тела , на редовното годишно изборно собрание што ќе се одржи во хотелот „Александар палас“ во Скопје, во Конгресна сала 1, со почеток од 10 часот.

Тројца новинари се во трка за челната позиција на ЗНМ и тоа: актуелниот претседател Младен Чадиковски, Фиљана Кока и Марјан Николовски.

Денеска се избираат и нови члена на Управниот и Надзорниот одбор и на Советот на честа.

Како што соопшти ЗНМ, за членови на Управниот одбор има вкупно 24 кандидати, и тоа:

Акифи Шклзен
Атовска Кристина
Блажевска Анета
Василев Даниел
Вишко Аслан
Давидовска Мирјана
Зулбеари Сенат
Иванов Мишко
Ивановски Драган
Илиевски Трајче
Исени Џенур
Јовановска Маја
Калиќи Леунора
Клинчарски Петар
Мачкиќ Кристина
Мицкоски Игор
Михаилов Тони
Мирчевска Мирјана
Мулачка Коларска Ирена
Опетческа Искра
Поповски Среќко
Стоилковиќ Борислав
Стојмановски Милорад
Тасев Ристо

За членови на Надзорниот одбор се кандидирале деветмина:

Зенку Дритан
Ибриќ Ава
Исмаили Мефаил
Коцев Роберт
Наумов Столе
Ризвановиќ Сеад
Серафиновиќ Миомир
Симоновски Горан
Хасипи Еран

За членови на Советот на честа се кандидирани:

Велевски Марјан
Димовски Саше
Јанески Огнен
Костиќ Мира
Лефков Горан
Мисирлиевски Емилија
Настеска Ивана
Рустеми Мелихате
Стефановски Игор
Самарџиев Александар
Шабани Бесим
ЗНМ е здружение на професионални новинари и сниматели, а право на глас имаат сите редовни членови. Основано е 1946 година.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.