Ознака: ЗНМ
Македонија 20.02.23 | 16:50

ЗНМ, ССНМ и СЕММ: За јавни наративи што стимулираат омраза и агресија, мора да има одговорност

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат...

Македонија 17.02.23 | 13:40

ВМРО ДПМНЕ го поддржа протестот на новинарите: Да се тргнат стегите на слободната мисла и изразување, власта е изворот на цензурата

ВМРО-ДПМНЕ го поддржува протестот на новинарите, потребно е да се тргнат стегите на слободната мисла и изразување. Власта е изворот на цензурата. Недостоинствено и непрофесионално...

Македонија 17.02.23 | 10:59

„Навредата кон новинарите е потценување на граѓаните“, им порачаа новинарите на функционерите во Владата

Навредата кон новинарите е потценување на граѓаните, Стоп за агресивниот државен пи-ар, Новинарството на удар, ние сме обединети се пораките што новинарите им ги упатија...

Македонија 17.02.23 | 10:30

Безбедни новинари го поддржува Mакедонскиот марш за одбрана на достоинството на новинарите

Поддршка на ЗНМ за маршот за одбрана на новинарското достоинство упати мрежата Безбедни новинари (SafeJournalists), која претставува повеќе од 8 200 медиумски професионалци...

Македонија 15.02.23 | 16:38

Во петок марш за одбрана на новинарското достоинство

Здружението на новинари на Македонија и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници ги повикува сите медиумски професионалци на протестен марш во петок...

Македонија 13.02.23 | 18:00

ЗНМ реагира на однесувањето на Апасиев кон новинарот Златев

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), ја осудува агресивната јавна комуникација на актуелниот пратеник и лидер на политичката партија „Левица“,  Димитар...

Македонија 08.02.23 | 17:01

Европската федерација на новинари го осудува недоличното однесување на државните функционери кон новинарите во Македонија

Во изминатите денови, државни функционери во Македонија во неколку наврати вербално малтретираа новинари и медиуми. Европската федерација на новинари (ЕФН) се приклучи...

Македонија 06.02.23 | 16:43

ЗНМ реагира на безобразниот однос на министерот Беким Сали на прашањето на новинарот Сенат Зулбеари

Неколку дена по последниот испад кон новинар од страна на државен функционер, повторно се соочуваме со случај каде на прашање од новинарот Сенат Зулбеари упатено до...

Македонија 04.02.23 | 12:47

ЗНМ со остра реакција: Односот на владините службеници е цензура!

Расправање и недоличен однос на административни службеници од владиниот протокол кон новинарски екипи, нелогични правила кои ограничуваат влез на новинари и физички...

Македонија 03.02.23 | 22:26

ЗНМ бара од Владата да дозволи пристап на новинарите на одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува селективниот пристап на Владата за акредитирање на одредени медиуми за следење на настанот на кој ќе се одбележува...

Македонија 03.02.23 | 15:31

ЗНМ: МВР да не го попречува правото на работа на новинарите

Во пресрет на чествувањето за Гоце Делчев, ЗНМ потенцира дека со оглед на тоа што станува збор за настан од исклучителен јавен интерес, неопходно е да се обезбедат услови...

Македонија 02.02.23 | 17:59

ЗНМ и СЕММ кон Бектеши: Ваквото однесување мора да престане!

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) најостро го осудуваат односот на министерот за економија Крешник Бектеши...

Македонија 28.01.23 | 08:41

ЗНМ и МВР: Преку подобра комуникација до поголема безбедност на медиумските работници

Предизвици во известувањето и документирање на настани од јавен простор во полошкиот регион и подобрување на комуникацијата на новинарите со претставниците на МВР,...

Македонија 25.01.23 | 15:09

Д-р Митрев до претседателот на ЗНМ: Зошто не смеам да ја кажам својата страна и зошто секој новинар што разговара со мене треба да биде ставен на јавен линч?

Д-р Жан Митрев испрати писмо до претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Младен Чадиковски во кое го повикува за поголема заштита на новинарите кои се...

Скопје 19.01.23 | 17:21

Новинарите од Арсовска побараа да не ги игнорира

На барање на Здружението на новинарите на Македонија, се одржа средба на градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска со претседателот Младен Чадиковски и претставници...

Македонија 16.01.23 | 12:56

ЗНМ: Али Ахмети не смее да етикетира медиуми

Здружението на новинарите на Македонија – ЗНМ го осудува јавното етикетирање на телевизиите Телма и Алфа од страна на претседателот на Демократската унија за интеграција...

Македонија 11.01.23 | 16:07

Обезбедувањето во „Пекабеско“ не пуштило двајца новинари да пристуваат на настан каде што бил и премиерот Ковачевски, ЗНМ остро реагира

За време на денешниот настан во кругот на фабриката ,,Пекабеско” во Скопје каде бил присутен претседателот на Владата Димитар Ковачевски новинарите Љупче Златев и...

Македонија 05.01.23 | 11:36

ЗНМ: Медиумската промоција на МНР со јавни пари е спротивна на забраната за владини кампањи

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на постапката на Министерството за надворешни работи, кое преку претходно спроведена јавна набавка, инвестира...

Македонија 27.12.22 | 17:00

ЗНМ и ССНМ за кратењето на парите на МИА: Штетно е за јавноста, Агенцијата останува и без дописништвата во странство

Значителното намалувањето на буџетот на Медиумската информативна агенција (МИА), како и укинувањето на нејзините дописништвата од Вашингтон, Брисел и Атина, ја загрозуваат...

Македонија 09.12.22 | 10:59

АВМУ и ЗНМ реагираат на непрофесионалниот однос на генералниот секретар на Град Скопје кон новинарите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на односот на генералниот секретар на Град...