Фестивалот „Bookstar” во организација на Антолог се закити со специјално признание за промотор на читачката култура.

Признание на кое сме особено горди, бидејќи се трудиме фестивалот да е еден совршен баланс меѓу врвните уметнички вредности, а со тоа да ја издигнеме читачката култура на едно сосема друго рамниште.

Посебно горди и на читателите кои неуморно ги купуваат нашите дела, а со тоа не поттикнуваат секоја година да вложиме само повеќе од себе и да понудиме нешто сосема ново, велат од Антолог.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.