Ознака: фестивал
Филм 28.02.23 | 15:32

Рубен Остлунд ќе претседава со жирито на Канскиот филмски фестивал

Шведскиот режисер Рубен Остлунд е најавен за претседател на овогодинешниот Кански филмски фестивал во мај. Од неговиот успех со освојувањето на посакуваната „Златна...

Музика 24.02.23 | 10:26

Winter Flower, еднодневен музички настан за Празникот на мимозите: Клептон и Констракта ја предводат најголемата забава под маски на Јадранот

„Winter Flower“, големиот еднодневен музички настан како дел од 54-от по ред Празник на мимозите во Херцег Нови, во сабота, 25 февруари 2023 ќе го прослави крајот на зимата и доаѓањето...

Музика 12.02.23 | 16:44

Композицијата „Два животи“ во изведба на Марко Менгони победник на Сан Ремо

Заврши 73. издание на фестивалот на забавна музика Сан Ремо. Победник оваа година е Марко Менгони со неговата прекрасната композиција „Два животи“.

Музика 02.02.23 | 10:03

11. издание на музичкиот фестивал Земјотрес во МКЦ

Во сабота вечер, на 4 февруари, во Младинскиот културен центар во Скопје ќе се одржи 11-тото издание на музичкиот фестивал Земјотрес. Земјотрес е фестивал на современата,...

Култура 27.01.23 | 16:59

„Шеќерни луѓе“ на режисерката Сузана Диневски добитник на 3 награди на фестивали во Дубаи, Италија и Шведска

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски – „Сузи Кју Продукција“ е награден со уште 3 нови награди: за најдобар краткометражен филм...

Култура 21.11.22 | 10:12

Голем интерес за „Преекспонирано“ во Каиро: Режисерката, актерите и продуцентот на филмот одговараа на прашања од публиката и по завршувањето на официјалниот дел

Одлична премиера на Преекспонирано на Интернационалниот фестивал во Каиро проследена со прашања од публиката. Заради големиот интерес, режисерката, актерите и продуцентот...

Култура 26.09.22 | 09:56

„Балканска вечер на поезијата“ по деветти пат во Домот на културата „Кочо Рацин“

Деветтото издание на поетскиот фестивал „Balkansko veče poezije“- ” Балканска вечер на поезијата”- Скопје. Кој ќе се одржи на 27 септември, во Дом на културата” Кочо Рацин”,...

Музика 24.09.22 | 10:56

„Сетстат“ во проширен состав – оркестар ќе настапат вечерва на „Крај Вардарот Џез“

Втората фестивалска вечер на „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи вечерва со почеток во 20 часот во камерната сала на Македонската филхармонија. Настапуваат култните „Сетстат“,...

Музика 16.09.22 | 09:46

„Звукот на Скопје“, вечерва и утре скопски летен фестивал на отворено

Една од најголемите манифестации на Културно информативниот центар- Скопје „Звуците на чаршијата“ вечерва и утре на скопјани им нуди дводневен концентриран скопски...

Култура 10.09.22 | 15:48

Доделени наградите на првиот Интернационалниот фестивал на дуодрама „Бранко Ѓорчев“

Стручното жири во состав од Благој Чоревски – Чоре – актер, Мирјана Ристов – актерка и Билјана Крајчевска – драматург, на првиот Интернационалниот фестивал на дуодрама...

Култура 09.09.22 | 08:48

Со промоција на романот „Естом“ од Николина Андова Шопова и „Скопски улици“ од Васко Марковски почнува Фестивалот „Арт ареа/ Артерија“

Со промоција на романот „Естом“ од Николина Андова Шопова во 19 часот и книгата „Скопски улици“ од Васко Марковски (20,30 часот) вечерва во кафе-книжарницата „Буква“...

Култура 05.09.22 | 12:55

Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“ во посета на Валандово

Намерата литературата и илустрацијата за деца да стигнат и до помалите средини викендов на тимот на Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“ му ја донесе...

Култура 05.09.22 | 09:50

Вечерва почнува првото издание на Интернационалниот фестивал на дуодрама „Бранко Ѓорчев “- Неготино

Вечерва со почетокот од 19:30 часот, во НУЦК „Ацо Ѓорчев“ – Неготино, започнува Првиот интернационалниот фестивал на дуодрама „Бранко Ѓорчев “- Неготино (05.09 – 09.09.2022год.)...

Сцена 30.08.22 | 10:12

Владата организира фестивал на храна и вино во Струмица: Еве кој ќе настапува во музичкиот дел

Како продолжение на Саемот на вино, храна и туризам кој од 1-4 септември се одржува во Белград, Владата на 7 септември, во рамките на иницијативата Отворен Балкан, организира...

Музика 26.08.22 | 15:49

Сана дојди да се журкаме: Основачот на „Егзит“ ја покани финската премиерка на фестивал во Будва

Основачот на фестивалите „Си Денс“ (Sea Dance) во Будва и на „Егзит“ во Нови Сад, Душан Ковачевиќ, преку својот Инстаграм профил ја покани премиерката на Финска, Сана Марин,...

Култура 26.08.22 | 09:42

Започнува книжевниот фестивал „Друга приказна“

Започнува тридневниот книжевен фестивал „Друга приказна“ кој во Скопје ќе претстави околу 40 гости од регионот и од земјата. Фестивалот во 18 часот во Сули ан ќе го отвори...

Музика 19.08.22 | 09:56

Млади битолчани го создадоа „Парко 2047“, нов фестивал во Градскиот парк

Во организација на „Парко продукција“ од денеска до 21 август во градскиот парк во Битола ќе се одржи првото издание на Парко 2047 Фестивал. Парко 2047 е проект на млади...

Култура 16.08.22 | 13:56

Фестивалот „Литера“ почна со Летен креативен камп во Богданци

Со летен креативен камп вчера во Богданци започна четвртото издание на Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“. Летниот креативен камп е најава за...

Македонија 11.08.22 | 13:16

Антониа го откажа настапот за Рамковен, место неа ќе пее Владо Јаневски

Антониа Гиговска го откажа настапот на таканаречениот „Peace festival“, кој го организира Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците во рамките на одбележувањето...

Култура 08.08.22 | 18:08

Заврши филмскиот фестивал “Преку езерото“: Награди за “Поглед од балконот“ и “Што всушност ние не знаеме за Миријам“

Со проекции на три краткометражни филмови од натпреварувачката програма и француската комедија “Супер херои“ во отворениот амфитеатар во Стар Дојран и официјално...