Ознака: фестивал
Сцена 12.06.24 | 18:56

Прво издание на Skopyard фестивал

Бидете дел од првото фестивалско искуство кое ќе се одржи во Градски Парк од 12-16 јуни 2024 година. Одлична атмосфера за дружење, во комбинација со најдобрата street храна,...

Сцена 04.06.24 | 10:13

Прв фестивал на детски мјузикли во МКЦ

На сцената во кино Фросина при МКЦ – Скопје вечер и утре ќе биде одржан првиот фестивал на детски мјузикли. Детскиот културен центар „Карпош“ соопшти дека ќе бидат...

Музика 31.05.24 | 12:48

Јубилејно 15. издание на интернационалниот гитарски фестивал „P.S. Guitar-fest“ во Крушево

Од 31.05. – 02.06.2024 во Спомен куќа Тодор Проески во Крушево, ќе се одржи јубилејното 15-то издание на интернационалниот гитарски фестивал „P.S. Guitar-fest“. Програма:   – 31.05.2024...

Култура 30.05.24 | 10:30

Завршна изложба „Поглед кон Порта Европа“ на Фестивалот „Видик“

Издавачката куќа „Арс Ламина“ го заокружува проектот „Порта Европа“ со завршна изложба насловена „Поглед кон Порта Европа“, што ќе кулминира со финален промотивен...

Музика 28.05.24 | 14:23

Елена Ристеска, Мартинијан Кириловски, Ана Петан, учесници од Македонија на регионалниот музички фестивал „Бисер на Јадранот“ во Тиват

Објавени се имињата на финалистите на првиот фестивал на РМФ „Бисер на Јадранот“. Од Македонија учествуваат Мартинијан Кириловски и Ана Петан. Меѓу авторите се Елена...

Култура 19.05.24 | 10:56

Доделени наградите Литера 2024

Вчерашниот, последниот ден на Литера помина во знакот на две работилници за деца и тоа со двете реномирани илустраторки, Наташа Андонова и Наталија Лукомска, како и...

Култура 15.05.24 | 11:08

„Литера“ на Скопје му носи културна свежина, препознатливост и пред сè квалитет

„Литера“ е на сите, на публиката, на уметниците, на издавачите и на секој кој има што да покаже и каже во областа, вели Софија Семенпеева – Трајановска, основач и директор...

Култура 13.05.24 | 16:36

Од први јуни фестивал на јапонската култура во МКЦ

Од први јуни во МКЦ во Скопје ќе се одржи фестивал на јапонската култура, наречен Сакура фестивал. Ова е единствен фестивал на јапонската култура во Македонија кој поврзува...

Култура 13.05.24 | 14:06

Под мотото „Летаме заедно“ 6. издание на Фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“ од 15-18 мај во МКЦ

Шестото издание на меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера” ќе се одржи од 15 до 18 мај под мотото „Летаме заедно’“ во Младински културен...

Филм 15.04.24 | 12:55

Во Кан ќе биде прикажан филмот „The Apprentice“ во режија на Али Абаси кој го следи подемот на Доналд Трамп

На овогодинешниот филмски фестивал во Кан, меѓу другите, ќе биде прикажан и филмот „The Apprentice“ во режија на Али Абаси, кој го следи подемот на Доналд Трамп. Во пресрет...

Филм 24.03.24 | 15:09

Специјална награда на жирито за Вардан Тозија на фестивал во Софија

На вчерашната свечена церемонија на затворањето на 28. Софија Филм Фестивал (СИФФ) беа доделени наградите за авторите на филмовите во неколку програмски селекции. „М“...

Култура 23.03.24 | 12:29

Млади стрип автори од Македонија на Фестивал во Краков

Како резултат на воспоставената меѓународна соработка , неколкумина млади стрип автори од Македонија ,преку нивните стрип дела учествуваа на 13 Стрип фестивал во Краков,...

Филм 21.03.24 | 17:03

„Бизнисот на задоволството” на Гоце Цветановски е селектиран на 22. издание на Риверсајд Филм фестивал во Калифорнија, САД

„Бизнисот на задоволството” на Гоце Цветановски е селектиран на 22. издание на Риверсајд Филм фестивал во Калифорнија, САД. Фестивалот ќе трае од 10 до 14 април, и ќе...

Музика 09.03.24 | 13:28

Во Битола второ издание на фестивалот „Ех, таа серенада“

Културен и информативен центар-Битола почна со подготовки за второто издание на фестивалот „Ех, таа серенада“. Годинава на фестивалот ќе бидат исполнети 16 нови оригинални...

Филм 05.03.24 | 11:59

52. ФЕСТ во Белград затворен со „Рускиот конзул“: Овации и аплауз за Мето Јовановски и Жарко Лаушевиќ

Во Белград премиерно беше прикажан филмот „Рускиот конзул“ во режија на Мирослав Лекиќ, со што беше затворен 52. ФЕСТ. Филмот „Рускиот конзул“ ѝ носи на публиката приказна...

Музика 05.03.24 | 11:23

7.издание на Џез Фактори Фестивал Битола од 3-6 април

Годинешното 7.по ред издание на Џез Фактори Фестивал Битола, ќе се одржи од 3-6 април со настапот на повеќе реномирани џез музичари од Македонија и странство во Народниот...

Култура 01.03.24 | 11:02

Mакедонска виолинистка Пламенка Трајковска викендов настапува на фестивалот „Жените од светот“ во Истанбул

Нашата македонска виолинистка Пламенка Трајковска, ќе настапи на концерт на престижниот фестивал „Жените од светот“ што ќе се одржи во Истанбул на 3 март. Таа ќе ја...

Култура 12.12.23 | 08:48

Дводневен фестивал на класична и нова музика во „Салон 19:19“

Дводневен фестивал на класична и нова музика ќе се одржи во „Салон 19:19“ при Културно – информативниот центар (КИЦ), а оттаму додаваат дека целат фестивалот да премине...

Филм 03.11.23 | 22:38

Гран при „Плакета Милтон Манаки“ за документарецот „Повратникот“ на Диме Талевски

Меѓународно жири на Интернационалниот аматерски непрофесионален документарен филм-ИАДФ „Камера 300“ одлучи годинава наградата Гран при „Плакета Милтон Манаки“ да...

Кујнски тефтер 30.10.23 | 09:12

Одржан првиот Фестивал на југоисточен регион во Богданци

Овој викенд во Богданци се одржа првиот Фестивал на југоисточен регион: производители од регионот, но и од подалеку, најбројни од редовите на Слоу Фуд Македонија, го...