Ознака: Антолог
Култура 18.04.24 | 09:58

„Антолог“ го одбележува јубилејот со врвна литературна понуда на Саемот на книги под слоганот „25 години Антолог е класика“

Книжевниот центар „Антолог“ со особена гордост го објавува своето учество на годинашниот Саем на книгата, кој се одржува од 18 до 24 април во Скопје. „Антолог” ве...

Култура 02.04.24 | 09:41

„Книга“ од Жозе Луиш Пејшото објавена на македонски јазик

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје соопшти дека во рамките на проектот „Создадено во Европа: Моќта на различноста“ ја објави книгата „Книга“ од португалскиот...

Култура 19.03.24 | 17:55

Промоција на досега непознатата проза на Ацо Шопов

Во организација на фондацијата „Ацо Шопов – Поезија“, вечерва во 19 часот ќе биде промовирана книгата Ацо Шопов: „Автопортрет со седум прсти“. Текстовите на Шопов,...

Култура 14.03.24 | 09:33

„Автопортрет со седум прсти“ хроника на современата македонска културна историја под перото на Ацо Шопов од денеска е во книжарниците

Првпат, осумдесет години по објавувањето на првата книга на македонски јазик во слободна Македонија, „Песни“ од Ацо Шопов (1944 г.), голем дел од неговите прозни записи...

Култура 05.03.24 | 09:51

Ексклузивно издание на „Автопортрет со седум прсти“ од Ацо Шопов за 25 години постоење на издавачката куќа „Антолог“

Во чест на дваесет и пет години од постоењето на издавачката каќа „Антолог“ 2024 година ќе биде во знакот на класичните дела од светската и од домашната литература. Само...

Култура 27.02.24 | 09:36

„Антолог“ ја објави „Воините на загубената плима“ од Кетрин Дојл

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје во рамки на проектот „Создадено во Европа: Моќта на различноста“ ја објави книгата „Воините на загубената плима“  од Кетрин...

Култура 12.02.24 | 10:27

„Антолог“ ја објави „Куќа на духови“ од Изабел Аљенде, внука на чилеански политичар Салвадор Аљенде

Романот првпат е објавен на шпански јазик во 1982 година и за многу краток период станал интернационална сензација, издигнувајќи ја Изабел Аљенде во нова ѕвезда на книжевното...

Култура 11.12.23 | 10:35

„Антолог“ в петок организира средби со десетина македонски писатели и ќе објави шест нови книги

В петок од 16 до 20 часот ќе се случи одбележување на новиот празник на книгата во нашиот град! Во ист ден „Антолог“ ќе објави шест нови книги, ќе организира средби со десеттина...

Култура 29.09.23 | 12:20

Десет европски автори ќе гостуваат на „Букстар“, Фестивалот почнува во понеделник

Фестивалот „Букстар“ почнува вo понеделник, 2 октомври и носи исклучително амбициозна програма во која се опфатени гостувања на десет европски автори, четириесеттина...

Култура 18.09.23 | 10:25

10 преведувачи од седум издавачки куќи се селектирани во вториот круг за наградата „Драги“

Жири-комисијата за доделувањето на наградата „Драги“ се одлучи во вториот круг на селекција да влезат 10 преведувачи со изданија објавени од седум издавачки куќи. За...

Култура 05.09.23 | 10:07

„Антолог“ ја објави „Чекорите до црешовото дрво“ од Паола Перети

Издавачката куќа  „Антолог“ од Скопје, во рамките на проектот СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја објави книгата: „ЧЕКОРИТЕ ДО ЦРЕШОВОТО ДРВО“ ОД ПАОЛА ПЕРЕТИ. Деветгодишната...

Култура 05.06.23 | 10:10

Романот „Се викам Марите“ од Алвидас Шлепикас објавен на македонски јазик

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје во рамките на проектот „Создадено во Европа: Моќта на различноста“ ја објави книгата „Се викам Марите“ од Алвидас Шлепикас. Романот...

Култура 30.05.23 | 10:17

„Антолог“  ја објави книгата „Сeто тоа ќе ти го дадам“ од Долорес Редондо

Издавачката куќа Антолог  ја објави книгата „Сeто тоа ќе ти го дадам“ од Долорес Редондо. Познатиот писател Мануел Ортигоса добива известување дека неговиот сопруг...

Култура 25.05.23 | 09:49

„Антолог“ го објави конкурсот за наградата за најдобар превод на македонски јазик „Драги“ 2023

Книжевниот центар „Антолог“ го отвори конкурсот за наградата за најдобар превод на македонски јазик „Драги“ 2023 година. Наградата за најдобар превод на македонски...

Култура 22.02.23 | 10:22

„Антолог“ ја објави „Девојката смрт“ од Луцифе Фаулерова, наградена од ЕУ за 2021 година

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје во рамките на проектот „Создадено во Европа: Моќта на различноста“ ја објави книгата „Девојката смрт“ од Луцифе Фаулерова,...

Култура 05.09.22 | 21:14

Издавачката куќа „Антолог“ промовира еколошко, одржливо, етичко и социјално одговорно однесување

Со објавувањето на книгата „Големата фабрика за зборови“, издавачката куќа „Антолог“ започнува нова агенда за одговорно однесување кон природата. Проектот предвидува...

Култура 13.07.22 | 10:52

Лето со македонски автори во „Антолог“

„Антолог“ планира да ги посвети следните неколку недели на зголемена промоција на домашни автори и дела од сите жанрови и видови (проза, поезија, книжевност за деца,...

Кариера 04.05.22 | 13:13

Фестивалот „Bookstar” во организација на Антолог со специјално признание за промотор на читачката култура

Фестивалот „Bookstar” во организација на Антолог се закити со специјално признание за промотор на читачката култура. Признание на кое сме особено горди, бидејќи се...

Култура 21.02.22 | 13:18

„Антолог“ ги објави делата на Кафка со оригиналните предговори на Макс Брод

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје ги објави делата на Франц Кафка, кои ќе излезат од печат на еден, ако може така да се каже, необичен ден – вторник, 22.02.2022. Сепак,...

Култура 15.02.22 | 10:35

„Антолог“ ја објави книгата „Збогум сеништа“ од италијанската авторка Надја Теранова

Издавачката куќа Антолог од Скопје соопшти дека во рамките на проектот Храбри нови зборови, прекрасни нови светови / Europe is BRAVE NEW WOR(L)DS ја објави книгата „Збогум сеништа“...