68 годишната Елизабет Сквајер од Австрија била нападната од ајкула на познатото египетско летувалиште Хургада, пишува „Дејли мејл“.

Синоќа жената била префрлена во болница со тешки повреди, но и покрај напорите на лекарите, починала.

Жената била мажена за Еѓипќанец и живеела во Хургада, а целиот инцидент се случил во близина на познат хотелски комплекс.

Според пишувањата на „Дејли мејл“, плажата веднаш била затворена на три дена затоа што инцидентот се случил додека на плажата имало голем број посетители.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.