Најубавата докторка на светот. Стејси Наито е физијатар и шеф на клиника во Лос Анџелес. Кога не лекува пациенти, таа се натпреварува во бодибилдинг.

Таа вели дека поради својот изглед морала да се бори со стереотипните испади дури и на факултет.

Кога бев студент, ми пријде лекар. Ми рече дека воопшто не личам на лекар бидејќи сум жешка и во форма и дека пациентите нема да ме сфатат сериозно, вели Стејси.

Сепак, таа не обрнувала внимание на тоа. Дипломирала и специјализирала физиатрија, но вели дека имало одредена вистина во изјавата на нејзиниот колега кога студирала.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stacey Naito (@staceynaito)

Дури сега го сфатив тоа. Понекогаш ме критикуваа само поради мојот изглед. Некои пациенти беа загрижени кога видоа дека се мои пациенти. Се сомневаа во мене само врз основа на мојот изглед. Се однесуваа како да убава жена да не може да биде добар доктор, вели Американката.

Таа добивала критики и затоа што оди на натпревари.

Некои велат дека не е соодветно доктор да се натпреварува во бодибилдинг. Но, многу ми се допаѓаат тие што го кажуваат тоа, додава докторката, која нема намера да се откаже од конкуренцијата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stacey Naito (@staceynaito)Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.