Ознака: докторка
Македонија 09.09.21 | 22:06

Докторка за хоспитализираните после пожарот во Тетово: Дадовме максумум што побрзо да добијат терапија

Дванаесетте пациенти кои го преживеаја овој кобен настан се хоспитализирани, сите се во стабилна состојба, изјави докторката Миранда од Ковид центарот во Тетово за...

Македонија 19.08.21 | 11:55

Докторката Елена Китанова е херојот кој спаси жена-давеник: Успеавме да ја спасиме, тоа е најважното нешто!

Елена Китанова од Струмица, 25-годишната докторка која од пред еден месец работи во струмичката брза помош е херојот кој спаси жена – давеник на градската плажа во Дојран. Настанот...

Здравје 13.08.21 | 09:55

Ве молам тестирајте се, не се кашла од швепс, сладолед или клима: Докторка од Гостивар сподели искуство од дежурствата во болница

Докторката Марија Спасовска од Гостивар споделува статус на фејсбук објаснувајќи дека има пациенти кои во болницата доаѓаат без маска, но и дека ги убедуваат докторите...

Здравје 15.03.21 | 12:53

Д-р Трајческа е трето медицинско лице од Охрид кое почина од Ковид 19

Шеесет и шестгодишната д-р Зора Љушеска-Трајческа, специјалист по физикална медицина и рехабилитација во охридската Специјална болница за ортопедија и трауматологија...

Естрада 24.01.21 | 19:29

Ана Николиќ ќе стане докторка

Српската пејачка Ана Николиќ за ТВ Пинк откри дека подготвува приемен испит за Медицинскиот факултет во Белград, а мајката на нејзиниот бивш сопруг, раперот Стефан...

Здравје 09.01.21 | 14:32

Поседов 15 минути и се вратив на работа: Докторка од Македонија се вакцинираше во Англија

Доктор Јадранка Видак е меѓу првите Македонци во Англија што ја прими вакцината против Ковид-19 на „Фајзер“. Таа е специјалист по цитопатологија и работи во болницата...

Здравје 14.09.20 | 12:03

Кинеската докторка која побегна од државата тврди: Ќе докажам дека човек го создал вирусот

Кинескиот виролог, Ли Менг Јан која побегна од својата татковина откако јавно изјави дека Пекинг го прикрил фактот дека вирусот корона се шири меѓу луѓето, сега тврди...

Македонија 24.07.20 | 08:46

Докторка од Кавадарци позитивна на ковид-19, работела во друг град

Докторка од Кавадарци, која работела во друг град во државава, е новиот позитивен случај на КОВИД-19. Таа е со лесна клиничка слика и е на домашно лекување. Доктор Ристе...

Здравје 01.07.20 | 09:14

Tребаше да ја убијат, СЗО ви плаќа за секој починат: Неверојатни коментари на социјалните мрежи

Требаше да ја убијат, не само да ја тепаат. Ова е еден од бројните коментари на социјалните мрежи по вчерашниот инцидент во ГОБ „8-ми Септември“ во Скопје, каде поради...

Црна хроника 30.06.20 | 21:40

Шестмина приведени поради закани кон докторка во ковид-центарот во „8 Септември“

Шестмина се приведени вечерва поради закани кон докторка во ковид-центарот во болницата „8 Септември“ во Скопје. Меѓу нив е и роднина на починат кој е позитивен на коронавирусот...

Калеидоскоп 15.06.20 | 18:43

Естрадата во солзи по самоубиството на позната докторка: Нејзината порака на Фејсбук е нејзин повик за помош

Виолета Скоробаќ Ашанин, сопственичка на клиника за естетска хирургија и еден од најдобрите пластични хирурзи во Србија, беше пронајдена вчера со рани од нож во својот...

Балкан 15.06.20 | 14:39

Доктор Виолета скришум го внела ножот во тоалетот и си го прободела срцето

Излезе официјалната информациија за смртта на српската докторка Виолета.С. Како што пишуваат српските медиуми повикувајќи се на полициските извештаи, докторката за...

Здравје 30.05.20 | 13:05

Не го исполнивте ветувањето г-дине Филипче, но ние продолжуваме како професионалци, не како политичари

Не го исполнивте ветувањето г-дине Филипче, му порача на министерот за здравство докторката Жаклина Шопова од Инфективната клиника во Скопје. За платите на целокупниот...

Здравје 27.05.20 | 10:16

Докторката Жаклина Шопова од Инфективна: Не сакам ни да помислам што може да се случи со сите нас

На денешната прес конференција која се одржа веднаш по завршувањето на седницата претседателот на Влада, Оливер Спасовски ги соопшти одлуките кои беа донесени на...

Калеидоскоп 28.04.20 | 10:24

Се самоуби докторка од Њујорк која се бореше против коронавирусот

Докторката Лорна Брин (49) која беше директорка на итната помош на њујоршката болница “Presbyterian Allen Hospital” починала од повредите која сама си ги нанела. Нејзиниот татко...

Свет 03.04.20 | 14:37

Исчезна докторката од Вухан која прва предупреди за опасноста од Ковид-19

Епидемијата со коронавирусот започна да се шири од кинескиот град Вухан, а докторката Ај Фен беше првата која го предупреди светот за заканата. Таа, за кинескиот магазин...

Балкан 30.03.20 | 09:37

Kако да не го внесеме вирусот дома: Пред мојата врата имам бришач натопен во вода и варикина

Постојат милион прашања поврзани со коронавирусот кои не интересираат, а на многу од нив српската докторка Ивана Милошевиќ, заменичка директорка на Клиниката за инфективни...

Здравје 26.03.20 | 13:11

Докторка на дежурство во Чаир: По 17 породувања убаво е кога ќе те прашаат дали се чуваш

Докторка од гинеколошкиот оддел во Чаир објави Фејсбук статус во кој ја искажува благодарноста за визирите кои ги добила за време на дежурство. Чаирско дежурство…...

Балкан 25.03.20 | 08:36

Прва жртва меѓу медицински персонал во Србија: Докторка почина од коронавирус

Српските медиуми јавуваат за прв смртен случај од коронавирус меѓу медицинскиот персонал. Според објавите станува збор за докторката Билјана Натиќ Љумовиќ од одделението...

Балкан 17.03.20 | 12:19

Докторка од Марибор заразена со КОВИД-19

Докторка која работи во мариборскиот Здравствен дом е заразена со коронавирусот, јави дописникот на МИА во Љубљана. Дека е позитивна на тестот е потврдено доцна синоќа,...