Меланија, сопругата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, напиша дека нејзиното срце е со „издржливиот народ“ во Словенија, која претходните денови беше погодена од најголемите поплави во историјата.

Таа на социјалната мрежа Икс (Твитер) напиша дека природата уште еднаш ја покажала својата надмоќ.

„Мајката природа повторно и повторно не потсетува на нејзината надмоќ. Моето срце е со издржливи луѓе кои беа изложени на пожари на Хаваи и поплави во прекрасната Словенија“, напишала Меланија, која по потекло е од Словенија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.