Во ек се прославите за завршување на средното образование. Матурантите од Прилеп продолжуваат по официјаната прослава во некој ресторан продолжуваат со славење по улиците на градот. Ечи и се пее „Дирлада“ од скопската група „Меморија“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.