Ознака: прилеп
Црна хроника 28.07.22 | 14:00

„Ако соседот не викаше, живи можевме да изгориме“ – гром пеплоса четири куќи во Прилеп, 25 минути се чекало исклучување на струјата

Од удар од гром ноќеска околу полноќ изгореа четири куќи во Прилеп на улицата „Кузман Шапкарев”. Нема повредени, седуммина прилепчани се спасени, но вознемирени...

Сервиси 28.07.22 | 08:47

Синоќа најмногу дожд наврна во Прилеп и Берово

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврна во Прилеп и Берово 24 л/м2, во Крушево 18, во Штип 13, во Крива Паланка, Виница и Ѓуриште 12, во Претор осум, на Попова Шапка седум,...

Црна хроника 24.07.22 | 13:41

Во Прилеп приведени две лица затоа што ги снимале полицијците

Патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, Единицата за брзо распоредување, Посебната единица за поддршка, Единицата за...

Македонија 23.07.22 | 21:20

Мицкоски: За опожарените возила во Прилеп наместо да се гонат вистинските извршители и нарачателите, се гонат лица кои немаат врска со случаите

Живееме во време како во Бејрут во најлошите времиња, така отприлика функционира моментално Македонија. Тотално безредие, а тоа е така затоа што тие кои треба да го спроведуваат...

Македонија 21.07.22 | 16:25

Прилеп е претворен во град на мафијата, насилството и безредието благодарение на Спасовски и власта

Благодарение на централната власт и МВР предводено од Оливер Спасовски, Прилеп е претворен во град на мафијата, насилството и безредието, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ, откако...

Македонија 20.07.22 | 10:23

Градоначалникот на Прилеп побара смена на командирот на полицијата, Спасовски го остави за да се палат автомобили на опозицијата

Припеп под контрола на полицијата на Оливер Спасовски станува небезбеден град. Сите оние кои не се согласуваат со политиката на СДСМ се или заплашувани или пак им ги...

Култура 14.07.22 | 20:37

Премиера на претставата „Круг“ на Јован Ристовски утре во Прилеп

Во театарот „Војдан Чернодрински“ денес се одржа прес конференција на која беше најавена премиерата на претставата „Круг“ во режија на Јован Ристовски, што ќе се...

Сервиси 08.07.22 | 18:37

Во Прилеп и Крушево заврна најмногу дожд

До 16 часот во Прилеп наврнаа 25 литри дожд на метар квадратен, во Крушево 23, во Маврово и Пожаране 12, во Охрид шест, во Битола пет, во Тетово и Виница четири, во Демир Капија...

Црна хроника 26.06.22 | 14:24

Запрен со пукање во гумите: Кривична за ресенчанецот кој се обиде да прегази полицаец и комунален инспектор во Прилеп

Прилепската полиција до Основното јавно обвинителство поднела кривична пријава против 53-годишниот ресенчанец со иницијали Н.К. поради основано сомнение дека сторил...

Црна хроника 25.06.22 | 14:52

Пyкaње и апceње среде бел ден пред градскиот пазар во Прилеп

Попладнево апсење и пукање пред градскиот пазар во Прилеп. Имено како што дознаваме додека комуналните инспектори при општина Прилеп интервенирале на отстранување...

Црна хроника 22.06.22 | 11:03

Почнал да ја дави и да ја удира со тупаници, па ја избодел со нож: Прилепчанец осомничен за обид за убиство на поранешната сопруга

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 47-годишен осомничен за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка...

Црна хроника 21.06.22 | 17:50

Прилепчанец ја претепал поранешната сопругa

На 20.06.2022 во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода С.А.(47) од Прилеп затоа што претходно со остар предмет ја нападнал и ѝ нанел повреди на неговата...

Естрада 21.06.22 | 12:58

Утре ќе бидат откриени сите музичките гости на Пивофест во Прилеп

По пауза од две години, годинава од 14-ти до 16-ти јули ќе се одржи туристичката манифестација Пивофест 2022 во Прилеп. Настанот се одржува во центарот на градот, а во минатото...

Црна хроника 12.06.22 | 17:23

Постари лица се истепале во прилепски локал

Ноќва во 00:20 часот Д.Р.(58) од Прилеп во полиција пријавил дека додека бил во угостителски објект во Прилеп со неговата пријателка З.В., по претходно недоразбирање, бил...

Економија 05.06.22 | 15:05

Се бараат келнери, готвачи, помошен персонал: На прилепските угостители им недостига персонал и до 40 отсто

Прилепските угостители се соочуваат со недостиг од персонал и до 40 отсто и истакнуваат дека моментално ова е најголемиот проблем за нив. Бараат законски измени за да...

Црна хроника 04.06.22 | 18:49

Доктори од Прилеп се степале за Стрес-тест апарат

На 02.06.2022 во ОВР Прилеп, Г. Ј (48) од Прилеп, пријавил дека на 02.06.2022 околу 11.30 часот во амбулантата за спортска медицина лоцирана во Центарот за јавно здравје Прилеп, пријавителот-...

Македонија 04.06.22 | 14:41

Ржаникоски: Во болницата во Прилеп не се набавува никаква ниту се сервисира старата опрема, за голем број снимања пациентите се праќаат во околните градови

Овој прес е свикан во врска на немилиот да не речам срамен настан поврзан со обидот за насилното преземање на апаратот за коронарниот стрес тест од Службата за спортска...

Црна хроника 03.06.22 | 21:52

Лекари во Прилеп се тепале за стрес-тест апарат

Тепачка, турканици, навреди, вербални расправии како и интервенција на полицијата вчера во одделот за спорска медицина во Прилеп, кога раководството на болницата, по...

Црна хроника 31.05.22 | 12:29

МВР: Нападот на двете лица во Прилеп е целосно расчистен

Од Министерството за внатрешни работи реагираат на објавеното видео од тепачката во Прилеп, кое на „Република“ е пренесено во рубриката „Твитови“, каде корисникот...

Твитови 30.05.22 | 22:07

Човек кој купуваше гласови за СДСМ за изборите претепа човек во Прилеп, МВР на Спасовски не реагира

На социјалните мрежи се шири видео снимка на која се гледа како Александар Спирковски Џемо, човек кој купуваше гласови за СДСМ за време на изборите во Прилеп напаѓа...