Кулата во Пиза затворена за јавност, воочени загрижувачки движења

Калеидоскоп 05.11.2023 / 14:29

Кривата кула во Пиза е неодамна затворена за јавност бидејќи се смета дека не е безбедна за посетителите.

Сензорите инсталирани на кулата детектирале необично и загрижувачко движење. Ѕвоното на катедралата во Пиза инаку веќе е под внимателно набљѕудување со месеци поради се поголемото движење предизвикано од слабите темели.

-Работиме на тоа да сториме се што е потребно да ја заштитме кулата, рече градоначалникот Матео Лепоре во текот на состанокот на градското собрание.

Подрачјето околу кулата е затворено додека научниците од градскиот универзитет го следат движењето на структурата.

Кулата прбобитно беше висока 60 кетри, но е намален поради стабилност. Многу познати писатели можеби го спомнувале та во своите книжевни дела почнувајќи од Данте, Гете, Дикенс.

Кострукцијата веќе се навалува под агол од четири степени што е малку помалку од петостепената наваленост на Кривата кула во Пиза. Во моментот чудното однесување на кулата доведе до затворање на патиштата околу кулата за да се овозможи детално следење на потенцијални нестабилности.

Панел од научници инсталираше акустични сензори кои ќе детектираат шкрипење или пукање заедно со клатното за следење на движењето.

Стручњанците со години се обидуваат да ја засилат кулата. Уште во 2019 година околу кулата беа поставени челични ленти, а во 2022 година темелите беа зајакнати со гипсани инјекции, меѓутоа, изгледа дека работата не го реши проблемот.

Историскиот споменик е граден меѓу 1109 и 1118 година и е една од таканаречените кули близначки во Болоња, заедно со Асинели, на која туристите може да се кажат.

Гарисенда се издигнува на 48 метри и некогаш била една од таканаречените кули близначки во Болоња, заедно со повисокиот Асинели, на кој туристите можат да се качат.

Гарисенда се издигнува на 48 метри и некогаш билаедна од десетина средновековни кули низ градот кој ги подигнале аристократските жители за да го покажат своето богатство.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.


Comments are closed for this post.

Најнови вести