Ознака: движење
Свет 24.10.20 | 13:27

Словачка го ограничува движењето на луѓето

Словачка донесе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето, откако беше потврден најголемиот број новозаразени во земјата од почетокот на пандемијата. Од денеска...

Црна хроника 16.05.20 | 14:14

Полицијата уапси лице кое изработувало лажни дозволи за движење

Полициски службеници од СВР Скопје, по наредба од судија на претходна постапка, извршија претрес во дом на ул.„Владимир Комаров“ во Скопје, каде престојува З.Т. (22) од...

Македонија 14.05.20 | 16:28

Од утре се укинува ограничувањето на движењето за пензионерите и малолетните

Уставниот суд на денешната седница изрече времена забрана за владината уредба со која се ограничуваше движењето на граѓаните постари од 67 години и од утре тие ќе можат...

Сервиси 17.04.20 | 09:22

Од денеска важи забраната за движење во шуми, казните се до 2.000 евра

Поради зголемената опасност од појава на пожари на отворен простор, воведена е забрана за движење во шума и на шумско земјиште од 6 до 20 часот. Забраната почна да важи...

Македонија 16.04.20 | 19:28

Лицата со попреченост целосно изземени од забраната за движење

Владата на денешната седница донесе одлука за целосно изземање од забраната за движење за сите лица со попреченост со придружници. За да го остварат ова свое право,...

Балкан 08.04.20 | 15:36

Во Србија се проширува забраната за движење за време на викенд

Забраната за движење во Србија ќе биде продолжена и ќе важи од петок во 17 часот до пет часот во понеделник, потврдија за медиумите во српската Влада. Како што јави дописникот...

Балкан 02.04.20 | 20:02

Најстроги казни за оние кои нема да ја почитуваат забраната за движење во Словенија

Словенечката полиција соопшти дека претстојниот викенд ќе има засилено присуство во туристичките центри низ државата, со цел да ги спречи граѓаните да го прекршуваат...

Македонија 25.03.20 | 17:03

Викендов е забрането движење за сите граѓани од 16 до 5 часот наутро

Викендов ќе биде забрането движење на сите категории граѓани од од 16 до 5 часот, соопшти на крајот од прес-конференцијата на министерот за здравство Вено Филипче портпаролот...

Скопје 02.05.19 | 12:05

Како да стасате до работа кога папата ќе го посети Скопје?

Сите паркинзи на ПОЦ (Општина Центар), ЈП „Градски паркинг“ и АДСПС во Скопје ќе бидат бесплатни на 6 мај по 17 часот, како и на 7 мај во текот на целиот ден За време на посетата...