Вработените во банката во Лод, централен Израел, утрово биле шокирани кога бик влегол во нивната филијала.

Тоа се случи во банката Леуми, а видеата објавени на социјалните мрежи покажуваат како вработени се обидуваат да го избркаат бикот.

Неколку луѓе се обиделе да го намамат на преминот во импровизирана стапица, што ќе им овозможи да го врзат.

Бикот му побегнал на сопственикот, жител на Лод, и бил снимен како оди по улица и удира во неколку автомобили на паркингот пред да влезе во банката.

Сопственикот бил повикан да помогне да го избрка бикот. Тој бил избркан благодарение на ветеринарите. Во овој инцидент нема повредени или материјална штета.

„Во раните утрински часови бик влегол во канцеларијата на банката Леуми. Тој бил фатен и изнесен надвор. Случајот бил пријавен кај локалните власти, а ветеринарната служба го решила инцидентот“ – се вели во соопштението на банката.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.