Вечерата на Бадник треба задолжително да биде прекадена. Домаќинот, или највозрасниот маж или жена го прекадува домот со цел да ги истера лошите духови од домот.

Ритуалот започнува од трпезата на која е поставена храната, потоа се прекадуваат останатите соби во домот, на крајот се прекадува дворот.

За време на вечерата само домакинот има право да станува од трпезата, но треба да оди наведнат, за да има печалба и здравје во годината што претстои.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.