Ознака: Бадник
Балкан 09.01.21 | 23:27

На Бадник ечеше македонска песна на најпрометната улица во Солун

Празнична честитка од Солун, на најпрометна улица, во најубавите денови од годината, на најубав начин се свири песната за најголемиот Апостол Петков Терзиев – Војводата...

Македонија 07.01.21 | 11:28

Додека народот живее со две евра на ден, Заеви јадат со златни виљушки и лажици

Бадниковата вечера покажа дека семејството Заеви живее во некој свој леб. Денот кој треба да биде одлика на скромност за премиерот е можност да го покажат луксузот во...

Скопје 07.01.21 | 00:07

И Шилегов ја покажа паричката

Паричката за оваа бадникова вечер се паднала кај скопскиот градоначалник Петр Шилегов. Фотографијата на Фејсбук ја сподели самиот. Здравје за сите. Да сте ми живи и...

Македонија 06.01.21 | 19:06

Мицкоски: Да бидеме сплотени и да бидеме блиску до нашето духовно огниште, да ги совладуваме сите таги и неправди

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, Бадник традиционално го прослави во црквата СветиПетар и Павле во Ѓорче Петров. Традиционално за бадниковата вечер бевме...

Калеидоскоп 06.01.21 | 14:36

Ако е облачно на Бадник, годината ќе биде плодна: Обичаи и стари народни верувања

Најзначајниот и најбогатиот со обичаи празник е токму Бадник. Иако тој се смета за христијански празник, народот низ минатото, па и денес го прославува на начин кој тешко...

Калеидоскоп 06.01.21 | 13:16

Овие јадења во непарен број треба да се најдат на бадниковата трпеза

Се вели дека на Бадник птиците престануваат да пеат, лисјата на дрвјата престануваат да треперат, а водите во реките престануваат да течат. Според традицијата на трпезата...

Калеидоскоп 06.01.21 | 12:44

Зошто за Бадник не се оди на гости? Обичаи и верувања

Бадник му претходи на најрадосниот семеен празник – Божиќ. Тој е придружен со многу обичаи, кои ги разубавуваат душите на луѓето за раѓањето на Синот Божји. На Бадник...

Македонија 06.01.21 | 12:33

Во ограничен број, со почитување на сите заштитни мерки и протоколи почна одбележувањето на Бадник

Со осветување на погачата и бадниковите гранчиња во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ почна одбележувањето на Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово...

Македонија 06.01.21 | 10:43

Честитка од Љупчо Николовски за Бадник: Здравје за сите кои ги сакаме, поддршка на секој на кого му е потребна, солидарност  во најтешкото и љубов

По повод христијанскиот празник Бадник, генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, упати честитка до сите православни верници. „Почитувани граѓани, православни...

Кујнски тефтер 06.01.21 | 09:00

Рецепт за вкусна погача со паричка за среќа

Брашното се просејува заедно со прашокот за пециво и се прави кладенче. Во него се додаваат солта, маслото и млака вода и се замесува меко тесто. Од тестото се прави погача,...

Македонија 06.01.21 | 08:40

Литургија за Бадник во сите храмови на МПЦ

Литургија по повод Бадник ќе се одржи во сите храмови на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Во 17 часот пак ќе се случува Велико повечeрје. Овој...

Скопје 06.01.21 | 08:25

Денеска е Бадник, сите сме во кругот на семејството

Православните христијански верници денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното...

Калеидоскоп 06.01.21 | 07:54

Обичаи и верувања за Бадник

Бадник, дeн на очекување на радосната вест. Македонскиот народ со многу внимание го празнува Божик, денот на Христовото раѓање. Обичаите што се изведуваат на овој празник...

Македонија 06.01.21 | 07:45

Денеска го славиме Бадник без коледари и без масовно собирање пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“

Православните христијански верници денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното...

Сервиси 05.01.21 | 21:14

По Бадниковата вечера трпезата не се раскрева

На Бадник, уште од самото утро во секоја куќа се слуша гласот на децата коледари, кои со коледарските песни за здравје и бериќет го симболизираат гласот на ангелите...

Скопје 05.01.21 | 11:02

На Бадник и Божиќ ЈСП ќе вози по празничен возен ред

На Бадник (6.01.2021 год) и Божиќ (7.01.2021 год) јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, информираат од Јавното сообраќајно претпријатие- Скопје. Утре, среда (6.01.2021 год),...

Калеидоскоп 05.01.21 | 09:37

Значењето на Бадник и бадниковото гранче

Бадник или Коледе е денот пред раѓањето на Исус Христос (Божик), a според христијанската традиција суштината на празникот е во радоста на христијаните пред големиот...

Македонија 05.01.21 | 09:20

Утре нема масовно собирање пред Соборниот храм „Климент Охридски“ за Бадник

Утре правоаславните христијани ќе го чествуваат Бадник, предвечерието од големото Христово раѓање – Божиќ. Годинава поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно...

Македонија 05.01.21 | 08:56

Епидемијата ќе ги изгаси бадникарските огнови и коледарските песни

Во пресрет на Божиќните празници, а поради опасноста од ширење на ковид, Македонската православна црква (МПЦ) ги откажа бадниковите поворки, но и други божиќни прослави...

Вести 04.01.21 | 15:38

Бадник без бадникови поворки

На 6 јануари напладне каде и да се наоѓате на планетата Земја, запрете за миг и помолете се за подобра година за сите, апелира Здружението за православни вредности „Бадникови...