Ознака: Бадник
Црна хроника 08.01.23 | 14:44

Вратен пленот украден за Бадник

Полицијата вчера приведе двајца крадци кои украле поголем број предмети од куќа во периодот меѓу 5 и 6 јануари. Украдените предмети, кои се пронајдени, се вратени на сопственикот. Министерството...

Сервиси 07.01.23 | 18:01

Не е за во паричник ниту за во ѓубре: Каде се чува паричката од Бадник?

Без разлика што Црквата вели дека правилно е паричка да се врти на Василица, векови наназад во делови од Македонија традиција е да се крши леб со паричка за Бадник. Оној...

Црна хроника 07.01.23 | 17:24

Две женски тепачки на Бадник, едни се пресметале во казино други пред зграда

Во казино на улицата „Димитрие Чуповски“ во Скопје вчера во 16:30 часот било пријавено дека по претходно недоразбирање, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка...

Калеидоскоп 07.01.23 | 16:00

Митрополит Струмички Наум: Божик не е семеен празник, бадниковата вечера му е потполно туѓа на црковниот живот

Секоја година, околу Божикните празници на површина излегуваат одредени недоумици околу нивното правилно чествување. За да нема многу забуни околу оваа проблематика,...

Скопје 06.01.23 | 19:24

Мицкоски вечерва во црквата „Св. Петар и Павле“ во Ѓорче Петров

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва е на литургија во црквата „Св. Петар и Павле“ во Ѓорче Петров. Заедно со народот кој го чествува Бадник кој е...

Естрада 06.01.23 | 19:11

Тамара и Мартин од Некст Тајм имаа среќа на Бадник

Иако голем дел од македонските семејства се уште не ја послужиле бадниковата вечера, дел од естрадата веќе се пофали кому се паднала паричката. Весело беше во семејството...

Скопје 06.01.23 | 12:32

30 години Бадникари во Скопје, традиција почната од едно подарено гранче

Пораки за добро здравје, благосостојба, среќа и душевен мир во новата година беа упатени на денешната манифестацијата по повод денот пред христовото раѓање Бадник пред...

Калеидоскоп 06.01.23 | 12:20

Вечерва на Бадник пресечете кромид, ќе ви служи цела година

Нашите предци на Бадник и Божиќ користеле кромид за да дознаат какво време ќе има во текот на целата година. На Бадник вечерта, главица кромид се сече на 12 дела. Во секој...

Македонија 06.01.23 | 10:40

ВО ЖИВО: Одбележување на Бадник во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје се одбележува денот пред раѓањето на Исус Христос – Бадник. Покрај бадниковата химна ќе биде подигнато и бадниковото...

Македонија 06.01.23 | 09:23

Бадникови поворки во 62 населени места во земјава по повод празникот на Христовото Раѓање

По двегодишна пауза поради пандемијата на Ковид-19, денеска во периодот од 10 до 12 часот во вкупно 62 градови и населени места во земјава илјадници деца ќе чекорат во бадникови...

Македонија 06.01.23 | 09:02

Ден пред големиот празник Божик: Православните христијани го слават Бадник

Православните христијански верници во земјава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Одбележувањето на Бадник ќе се одржи...

Сервиси 04.01.23 | 22:06

За да имате пари на Бадник изедете го плодот на оваа билка

Многу обичаи за Бадник се пагански, а црквата подоцна им дала христијанско обележје. Обичаите околу Бадник ги наследивме од своите предци и уште ги одржуваме. Ова се...

Сервиси 04.01.23 | 14:01

Бадник во петок ќе се слави во дворот на Соборниот храм „Свети Климент Охридски“

И годинава ќе има традиционална централна прослава на Бадник во дворот на Соборниот храм Свети Климент Охридски во Скопје. Ветераните Мојсо Мојсовски и Ванчо – Иве...

Скопје 21.12.22 | 08:22

В недела во Говрлевска Краста кумот и здравичарот ќе сечат бадниково гранче

В недела (25.12.2022) во месноста Говрлевска Краста (на јужните падини на Водно), во рамките на годинашната прослава на Бадник традиционално ќе биде организирана средба на...

Скопје 28.11.22 | 08:02

Се ближи Бадник: Почнуваат активностите за одбележување

Здружението „Бадникови поворки” денеска на првиот ден од божикниот пост во малата концертна сала на Македонска филхармонија, ќе ги презентира активностите за претстојното...

Калеидоскоп 06.01.22 | 22:33

Бадник кај Заеви: Златниот прибор на маса, паричката во Александрината каса

Бадниковата вечера во семејството Заеви и годинава помина во знакот на златниот прибор. Денот кој треба да биде одлика на скромност за семејството на експремиерот е...

Македонија 06.01.22 | 21:12

Мицкоски за Бадник во храмот во Ѓорче Петров

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за Бадник традиционално кршеше лепче во храмот Св.Апостол Петар и Павле во Ѓорче Петров.

Македонија 06.01.22 | 20:11

Во семејството Мицкоски паричката кај синот Јован

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски објави дека Бадник го прославиле кај неговите родители и оти паричката се паднала кај синот Јован.

Скопје 06.01.22 | 15:13

Арсовска на прослава на Бадник пред Соборниот храм: Сакањето и почитувањето треба да бидат одраз на христијанството секој ден во годината

Со традиционално делење на осветени бадникови гранчиња и народен собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, денеска се одржа 30-то скопско бадникување. Градоначалничката...

Астро 06.01.22 | 15:03

Хороскоп за Бадник: Што ве очекува на овој посебен ден…

ОВЕН Овие празници очекувај неколку убави моменти за паметење, бидејќи те очекуваат изненадувања на љубовно поле. БИК Меркур оваа зима е на твоја страна, па така ќе ти...