Чистењето на подот е активност одлична за фитнес, така што времето што го поминувате за бришење, чистење со правосмукалка и метење може да согорува повеќе од 1.000 калории секоја недела

Истражување на „Wren Kitchens“ открива дека согоруваме повеќе од 50.000 калории секој месец само извршувајќи домашна работа, што значи дека можете да согорите до 1478 калории секој ден.

Чистење на подот

„Wren Kitchens“ проценува дека трошиме 138 минути бришејќи го подот секоја недела, согорувајќи 405 калории. Тоа е еквивалент на правење 340 чучнувања.

Правосмукалка

Правосмукалката е втора по бришењето, бидејќи со 132 минути чистење на домот со правосмукалка согорувате 387 калории секоја недела. Чистењето на подот е исто така одлично за фитнес, па трошењето време на бришење, чистење со правосмукалка и метење може да согорите повеќе од 1.000 калории секоја недела.

Перење

Перењето алишта може да биде долг и напорен процес. Кога ќе ја наполните машината за перење, ќе ја испразните, ќе ја испеглате облеката и ќе ја оставите, веројатно ќе се чувствувате како да сте вежбале. Но, всушност тоа е тоа. Перењето, спружувањето и пеглањето облека може да согорува повеќе од 700 калории секоја недела, пишува „Good House Keeping“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.