Ознака: чистење
Калеидоскоп 15.04.21 | 19:58

Еднаш неделно ставајте чешне лук во тоалетната школка, за овој совет ќе ни бидете благодарни

Доколку сакате да се ослободите од непријатните мириси во тоалетот, сè што ви треба е чешне лук. Звучи неверојатно, но тие што пробале, тврдат дека дејствува. Ако ви се...

Македонија 18.02.21 | 10:38

ЦГК: Повеќе од осум милиони евра чинат тендерите за зимско одржување на патиштата за оваа сезона

За ангажирање на механизација, работници, сол и чакал за чистење и за прскање на улиците во зимски услови, оваа сезона ќе се потрошат 538 милиони денари, односно 8,7 милиони...

Скопје 14.02.21 | 14:37

Kризниот штаб на Град Скопје тврди: Градските булевари и улици се чисти и проодни

По обилните врнежи од снег и нисите температури во текот на изминатото деноноќие, денеска состанок одржа Кризниот штаб на Град Скопје, со кој раководи градоначалникот...

Скопје 13.02.21 | 23:00

Како се чистат улиците вечерва

Врвна технологија се применува во чистењето на снегот денеска во земјава-е само еден од саркастичните коментари на негрижата која ја покажаа градоначалниците во справувањето...

Скопје 13.02.21 | 20:56

Врвна технологија во Ѓорче Петров – рачно се фрла сол пред „Даме Груев“

Значи, шампиони сме со иновации! Градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Наумоски активирал дежурна екипа рачно да фрла сол на улиците, односно пред мостот пред...

Скопје 13.02.21 | 20:25

За што троши Шилегов по 1 милион евра кога Скопје е непроодно при првиот снег

Градот Скопје е блокиран и непроооден при првиот снег. За што троши Шилегов по 1 милион евра кога Скопје е непроодно при првиот снег. Неспособноста на Шилегов се покажа...

Калеидоскоп 27.12.20 | 18:48

За 75 евра ви чистат по долна облека, за 95 целосно голи – нов чистачки бизнис цвета во Англија

Англиската компанија „The Naked Cleaning Company“ нуди несекојдневни услуги за чистење на куќи. Вработените својата работа ја извршуваат полу или сосема голи. Работничките бришат...

Скопје 10.10.20 | 11:08

Во пресрет на 11 октомври се чистат споменици од НОБ

Во пресрет на 11 Октомври – Денот на народното востание, Град Скопје почна со акција за чистење на спомениците на Народно-ослободителната борба (НОБ). Со оваа акција веќе...

Црна хроника 24.09.20 | 10:53

Штипјанец загинал чистејќи оџак

Маж загинал откако паднал чистејќи оџак, вчера во Штип, соопшти МВР. Како што соопшти полицијата, вчера околу 09.30 часот во СВР Штип било пријавено дека во Клиничка болница...

Скопје 07.09.20 | 13:31

Во тек е огласот за субвенции за чистење на оџаците во Скопје

Во тек е јавниот оглас на кој граѓаните на Скопје може да аплицираат за субвенција за чистење на оџаците. Во рамки на проектот се обезбедени 2 милиони денари или вкупно...

Скопје 06.09.20 | 13:42

Јавен повик за субвенции за чистење оџаци

Како една од мерките за намалување на последиците од загадувањето на воздухот, во тек е јавниот повик за доделување субвенции на домаќинствата и на други субјекти за...

Скопје 15.08.20 | 14:21

Град Скопје нуди субвенции за чистење оџаци

Град Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек јавниот повик за доделување субвенции на домаќинствата и на други субјекти за чистење оџаци, како една од мерките за...

Калеидоскоп 29.04.20 | 10:31

Рерната може да ја исчистите со овие три состојки за пет минути

Секоја домаќинка сонува за потполно чиста и сјајна кујна без многу труд и потрошено време. Затоа ви претставуваме средството кое може да го направите од само три состојки,...

Здравје 13.03.20 | 19:49

Корона вирусот може да преживее на вашиот мобилен и до 9 дена, вака ќе се заштитите

Пред да почнете да разгледувате што има ново на социјалните мрежи задолжително исчистете го вашиот мобилен или таблет.  Корона вирусот може да преживее на мобилен телефон...

Црна хроника 08.02.20 | 21:22

Полицаец при чистење на пиштолот си пукал во раката

Изутринава во 06,15 часот во Полициската станица Гази Баба, во службена просторија полицискиот службеник Д.Ѓ.(26), кој бил на работа при чистење на службениот пиштол испукал...

Сервиси 16.01.20 | 15:06

Нуркачите од „Амфора“ го чистеа езерото пред Водици: Отпадоците се потенцијална опасност за скокачите по крстот

Членовите на нуркачкиот клуб „Амфора“ од Охрид денеска го чистеа Охридското Езеро од отпадоци, за кои велат дека можат да бидат потенцијална опасност за скокачите...

Калеидоскоп 29.12.19 | 16:12

Нуркачите од „Акватек“ облечени како Дедо Мраз го чистеа Охридското езеро

Нуркачите од нуркачкиот клуб „Акватек“ облечени како Дедо Мраз, со празнична песна, од езерото извадија гуми од автомобили и камиони, лименки од пијалоци и пластични...

Скопје 12.12.19 | 12:56

Премиерот во заминување, административците и „Не биди ѓубре“ ќе чистат кај Кале, Треска, Аквадуктот, Кеј на Вардар…

Акција за чистење на 20 скопски локации во која ќе се вклучат вработените од јавниот сектор ќе се одржи в сабота и на тој начин ќе се одработи неработниот ден од годинава,...

Сервиси 10.12.19 | 13:02

Оваа сабота ќе биде работна за вработените во дел од државните институции

Владата на својата 167 седница донесе одлука 14 декември, сабота, да биде работен ден за вработените во државните институции. Оттаму соопштуваат дека согласно одлуката,...

Скопје 27.11.19 | 12:30

Над 40.000 административци три часа ќе го чистат Скопје

Владата организира голема акција за чистење ѓубре со учество на вработените од државните институции, која ќе се одржи на 14. следниот месец (сабота) на повеќе локации...