Ознака: чистење
Патувања 16.03.24 | 11:47

Непријатно изненадување за туристите, дополнителниот трошок за сместување на море не е веќе само симболичен

Покрај цената на сместувањето, патувањето, храната, има уште една ставка која претрпе поскапување. Пари за сместување, патување, екскурзии, дневни трошоци и – за такса...

Балкан 11.01.24 | 14:01

Турција, Бугарија и Романија потпишаа договор за чистење на Црното Море од мини

Турција, Бугарија и Романија, трите членки на НАТО, кои тагуваат по Црното Море, потпишаа денеска тројна спогодба за отстранување на мините во Црното Море, кои пловат...

Живот 17.11.23 | 22:32

Tрик за суво зимско чистење на теписите за 15 минути!

Само со природни состојки и за неколку минути вашиот тепих ќе го врати својот поранешен сјај! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 лажица сол 1 лажица бикарбона *ако тепихот е поголем...

Економија 05.10.23 | 22:45

„Македонски пошти“ ќе потроши 1,2 милиони евра за метење, џогирање, бришење прашина и прозори

Планирани се 1.2 милиони евра за метење, џогирање и бришење прозори. Државниот загубар Македонски пошти кој веќе има милионски долгови склучил договор за одржување хигиена...

Калеидоскоп 04.10.23 | 15:05

Акција за чистење на дното на Охридското Езеро, извадено поголемо количество цврст отпад

Согласно годишната програма на Секторот за заштита на животна средина и управување со отпад при Општина Охрид за 2023 година, спроведена е акција за чистење на дното на...

Калеидоскоп 02.10.23 | 10:00

Младите го чистеа струшкото крајбрежје

Со повеќе еко акции за чистење на струшкото крајбрежје на потегот од Евро хотел до Елен камен, подводно чистење на езерото, мапирање на еколошки чисти плажи, и едукативна...

Живот 14.08.23 | 12:31

Викенд акцијата за чистење на Струшкото крајбрежје

Викендов во Струга се одржа голема еко-акција за чистење на крајбрежјето на Охридското езеро. На повеќе плажи младите собираа најразличен отпад во рамките на проектот...

Македонија 06.08.23 | 16:22

Жители на Ресава го чистеа Дабнишки канал од кој се наводнуваат нивите во овој атар

Жители на кавадаречкото села Ресава денеска го чистеа Дабнишки канал, од кој се наводнуваат нивите во дабнишкиот и ресавскиот атар. Претседателот на месната заедница...

Сервиси 05.08.23 | 13:58

Поради најави за невреме, се расчистуваат сливниците и шахтите на критичните точки и сите подвозници во градот

Екипите на сектор Канализација при ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, покрај редовните активности за одржување на канализациската мрежа, во согласност со податоците...

Скопје 20.07.23 | 11:37

Комуналец конечно почна да ги плакне контејнерите низ Скопје

Во текот на вчерашната ноќ, ЈП Комунална хигиена-Скопје започна акција за миење и дезинфекција на сите садови наменети за одлагање на отпадот поставени на територијата...

Скопје 19.07.23 | 10:45

Нов систем на чистење во Аеродром

Како резултат на зачестените барања на граѓаните од минатите години, пред неколку месеци во Аеродром почна примената на новиот концепт за одржување на хигиената на...

Здравје 12.03.23 | 22:19

Колку калории губите додека чистите?

Пролетта официјално пристигна иако дождливите денови никако да запрат, но, тоа не треба да ве обесхррабри. Подготовете се за пролетно чистење. Знам дека воопшто не е...

Семејство 29.01.23 | 18:41

Некои работи едноставно мора да ги ифрлите од дома – еве зошто!

Иако за повеќето работи не сме свесни, со текот на времето, во просторот во кој што живееме или работиме се натрупуваат работи кои не ни се потребни, но сеедно ги оставаме...

Калеидоскоп 15.01.23 | 11:21

Истражување: Со чистењето низ дома може да потрошите многу калории

Чистењето на подот е активност одлична за фитнес, така што времето што го поминувате за бришење, чистење со правосмукалка и метење може да согорува повеќе од 1.000 калории...

Фудбал 25.11.22 | 11:41

Сашко Коцев: Да одиграме пријателска со Јапанциве, да помогнат со ѓубрево колку-толку

Да одиграме пријателска со Јапанциве, да помогнат со ѓубрево колку-толку, пишува актерот Сашко Коцев, по веста дека навивачите на азиската земја после секој наптревар...

Скопје 13.07.22 | 18:04

Собрани пет кубни метри пластични шишиња, лименки, вегетација и друг вид отпад: Акција за целосно чистење на Камениот мост

Изминатите денови, по налог на Град Скопје, екипите на јавните претпријатија Комунална хигиена, Улици и патишта и Бригадата на противпожарна заштита на Град Скопје...

Скопје 06.05.22 | 17:22

Арсовска: Заштитата на животната средина е приоритет на Град Скопје

Над 200 волонтери на денешните активности за чистење опфатија голем број локации на планината Водно. Упатувам благодарност до претставниците на дипломатските претставништва,...

Живот 06.05.22 | 16:48

Почнува акцијата „Генералка викенд 2022″

Од планината Водно денеска ќе биде означен официјалниот почеток на пролетниот дел од досега најголемата акција за чистење и пошумување во земјата „Генералка викенд...

Здравје 06.05.22 | 10:19

Најголема акција за чистење на ѓубрето во Македонија: Почнува „Генералка викенд“

Од планината Водно денеска ќе биде означен официјалниот почеток на пролетниот дел од досега најголемата акција за чистење и пошумување во земјата „Генералка викенд...

Скопје 05.05.22 | 23:01

Арсовска: „Генералка викенд“ за поубаво и почисто Водно

Градот Скопје се приклучува на најголемата еколошка акција за чистење заедно со Пивара Скопје, ПАКОМАК и Мен енд Маунтен, каде со заеднички активности со над 200 волонтери...