Принцезата Дијана во текот на целиот свој живот беше верна на возилата на германскиот производител „Мерцедес“.Таа веруваше на германските модели и секогаш се возеше во нив.

Леди Ди во Мерцедес и го загуби животот во 1995 година во Париз заедно со својот партнер Доди Ал Фаед.

Во нејзина чест во музејот на „Мерцедес“ во Штутгарт е изложен и еден од моделите што и припаѓал на славната британска принцеза.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.