Ширли Кари има осумдесет и седум години и сака да игра компјутерски игри. Својот напредок во гејмингот го споделува со своите милиони следбеници на YouTube, кои ги нарекува свои „внуци“. „Кога ќе ми кажат дека сум легенда или нешто слично, се срамам! Јас сум само аматер и баба. Се трудам да бидам искрена со моите следбеници и само да играм игри и да фантазирам“, изјави Ширли за Њујорк Тајмс.

Ширли игра компјутерски игри од деведесеттите, кога се пензионираше. Страста за виртуелниот свет ја развила кога нејзиниот син и помогнал да ја инсталира и игра првата игра, а оттогаш таа наводно е „навлечена“ на игри. Секој ден седнува на маса, ја вклучува играта и камерата и им покажува на своите следбеници како завршува различни мисии, освојува награди и поминува нивоа.

Денес, Ширли има над милион следбеници на YouTube и коментарите на корисниците се многу позитивни. Другите играчи наводно уживаат во нејзиното присуство и повеќето луѓе пишуваат дека нејзините видеа ги опуштаат. Ширли најчесто покажува како игра игри, коментирајќи го виртуелниот свет во кој се наоѓа или им покажува на своите следбеници како добро се забавувала на одредена конвенција за игри или кој компјутер решила да го купи.

Таа се приклучи на платформата YouTube во 2011 година, но дури четири години подоцна реши да го објави својот прв видео клип. Реакциите биле позитивни и таа брзо сфатила дека ужива да го споделува своето хоби со другите, особено затоа што игрите не се типично хоби за постарите луѓе. Таа опиша дека порано била член на различни пензионерски групи и дека сите знаеле дека е гејмер, но не можела да разговара со никого за нејзините омилени игри.

Ширли стана препознатливо лице во гејмерскиот свет, па дури и е предвидено да се појави како лик во новиот дел од нејзината омилена игра „Elder scrolls VI (Elder Scrolls VI)“, кој треба да биде завршен до крајот на 2028 година.

“Сите во студиото знаат за неа. Сакаме да направиме се како што треба, да го пренесеме нејзиниот карактер, детали за кожата, различни изрази… Кога разговаравме со Ширли за идејата, таа беше возбудена. Едвај чекам да им ги покажеме  резултатите на сите, особено нејзе“, изјави Рик Вајсенс, еден од уметниците во Bethesda, компанијата која ги создаде Elder Scrolls.

Сепак, Ширли сфати дека работата на инфлуенсер не е толку едноставна. Таа за „Њујорк тајмс“ опишала дека во еден момент почувствувала голем притисок, бидејќи некои следбеници барале таа постојано да објавува нови содржини и да одговара на сите коментари. Со тек на време сфатила дека толку многу следбеници носи одредена обврска и поради стрес морала да направи мала пауза за време на пандемијата. На почетокот на оваа година, таа повторно почна да објавува содржини и повторно со задоволство го покажува својот напредок во игрите.

Интересно е што инфлуенсерите, особено оние во гејмингот, се претежно млади луѓе кои пораснале со технологијата. Сепак, Ширли покажа дека возраста не мора да го диктираат начинот на живот и интересите и дека генерацискиот јаз меѓу постарите и помладите не ја ограничува и спречува да ужива во забавата што може да ја донесе модерниот свет.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.