Археолошкиот музеј на Каталонија во Барселона во саботата ги отвори вратите за нудисти, нудејќи им на заинтересираните специјална обиколка за време на која тие можеа да шетаат низ просториите и да ги видат експонатите без облека.

90-минутната турнеја е организирана во соработка со Каталонскиот натуристички клуб.

Посетителите ја погледнаа изложбата на фотографии на Луиџи Спина Бронко од Риаче. На фотографиите се прикажани две огромни грчки бронзени статуи на голи воини од 5 век п.н.е., откриени во 1972 година во морето во близина на калабрискиот град Риаче.

„Сакавме да ја направиме турнејата поинтересна, а не типична тура со водич“, рече водичот Едгар Местре, кој сам ја обиколи изложбата без облека.
„Сакавме луѓето кои доаѓаат да ги видат експонатите да се чувствуваат исто како и делата што ги гледаат.

На веб-страницата на музејот на посетителите им се нуди можност „да се восхитуваат на изложените дела и да бидат во иста ситуација како статуите, целосно голи и опкружени со голи тела на други луѓе“.

„Искуството е исто како и гледањето дела во облека, но разликата е во тоа што можеби вака подобро разбираме дека голотијата отсекогаш постоела и дека голите човечки тела не треба да бидат срам за никого“, вели здравствената работничка Марта, една од нудистите од групата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.