Месечината, планетата која ги симболизира нашите чувства, се наоѓа во вага, каде што позитивно влијае на вагите, близнаците и водолиите.

Месечината во вага е многу фасцинантен аспект во астрологијата бидејќи ја комбинира енергијата на Месечината, која ја симболизира емоционалноста, интуицијата и потребата за сигурност, со енергијата на вагата, која симболизира рамнотежа, хармонија и естетика. Оваа комбинација создава личност која е длабоко чувствителна на атмосферата и рамнотежа во својата околина.

Луѓето со Месечината во терезија често се стремат кон хармонични односи со другите. Тие се сочувствителни и често ги ставаат потребите на другите пред нивните, барајќи решенија кои се корисни за сите вклучени страни. Нивната способност да сочувствуваат и разбираат ги прави одлични посредници и помирувачи во конфликтни ситуации.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.