Ознака: месечина
Технологија 02.01.23 | 15:09

Шефот на НАСА предупредува: Ќе слетаат пред нас и ќе кажат дека тоа е нивна територија

Соединетите Американски Држави се во вселенската трка и постои ризик Кина да одлучи да бара дел од Месечината како своја територија, изјави шефот на НАСА, Бил Нелсон. Како...

Калеидоскоп 31.12.22 | 10:02

Tраги од вулканска активност откриени на Месечината

Кинески научници пронашле траги од вулканска активност во примероци од земјени примероци од Месечината, објави списанието „Нејчр астрономи“ (Nature Astronomy). При анализа...

Калеидоскоп 19.11.22 | 21:58

Луѓето ќе живеат на Месечината веќе во оваа деценија, проценува НАСА

Луѓето би можеле да останат на Месечината во подолги интервали уште во оваа деценија, изјави претставник на НАСА, Хауард Ху, за Би-Би-Си. Ху, кој ја предводи програмата...

Астро 07.11.22 | 12:18

Најмоќната полна месечина не очекува на 8. ноември: Следуваат драматични промени

Секоја полна месечина има силен енергетски ефект кој исто така влијае на нашата енергија, расположение, соништа и потсвест. Иако многумина веруваат дека полната месечина...

Астро 25.10.22 | 11:51

Она што ќе го направите денеска, ќе се одрази на наредните неколку години: 25 октомври е најмоќниот ден

Астролозите тврдат дека денеска светот се реконфигурира, се старо се руши и веќе нема враќање. Сега најважно е да го најдете сопствениот став, јасност, точноста на делување...

Астро 22.09.22 | 15:13

Млада Месечина на 25 септември: Што ги очекува хороскопските знаци?

Овој транзит нè носи во светот на нашите односи и поврзаност со другите луѓе. Хороскопот ни носи порака дека доаѓа период на промени во нашите односи, но и можност да...

Технологија 31.08.22 | 09:01

Ќе се лансира џиновската ракета кон Месечината

НАСА синоќа соопшти дека во сабота повторно ќе се обиде да ја лансира џиновската ракета од новата генерација кон Месечината, откако првиот обид во понеделникот не успеа...

Свет 05.07.22 | 12:20

НАСА обвинува дека Кина сака да ја заземе Месечината

Првиот човек на НАСА Бил Нелсон оцени дека Кина би можела да ја преземе Месечината како дел од воената програма, притоа посочувајќи на повиците на Пекинг за изградба...

Астро 30.04.22 | 21:36

Погледнете во Месечината во овој момент се случува редок феномен

Во сабота, 30 април, во 21 часот и 28 минути ќе не пречека младата Месечина во Бик и Затемнувањето на Сонцето, на 10-тиот степен на тој знак. Можеме да го наречеме необично,...

Калеидоскоп 08.03.22 | 18:12

Куп од три тони вселенски отпад падна на Месечината и направи кратер длабок дваесетина метри

Околу три тони вселенски отпад, односно најразни остатоци од ракети, се судрија со Месечината, создавајќи масивен кратер и кревaјќи прашина од нејзината површина. Некои...

Астро 03.01.22 | 14:21

Првата млада Месечина во 2022 година беше на 2 јануари, во знакот на Јарец, таа е симбол на нов почеток

Астролозите веруваат дека секоја фаза на Месечината е важна и посебна, како и дека нејзината енергија секогаш носи нешто ново во нашите животи. Првата млада Месечина...

Астро 03.12.21 | 13:24

Утре во 08.44 ќе се случи нешто неверојатно: Доаѓа најмоќниот астро период, 4 хороскопски знаци се на удар

Младата месечина во Стрелец ќе биде утре во 08:44 часот, а бидејќи овој астролошки настан ќе се совпадне со претстојното затемнување на Сонцето во истиот знак, навестува...

Калеидоскоп 11.08.21 | 15:42

Слетувањето на луѓе на Месечината одложено поради вселенските костими

Испраќањето на американски астронаути на Месечината до 2024 година е неизводливо поради значителни одложувања во развојот на вселенските костими. Генералниот инспектор...

Астро 10.08.21 | 23:52

Што треба да правите до 21 август, додека Месечината е во фаза на раст?

Периодот помеѓу младата и полната месечина се нарекува фаза на растечката месечина – време кога лесно можете да ги привлечете саканите промени во животот. Од 9 до 21...

Астро 10.06.21 | 11:30

Во ист ден нè очекува затемнување на сонцето и млада Месечина: На овие хорскопски знаци животот им се менува од корен!

Ануларно затемнување на Сонцето се случува кога Месечината е најдалеку од Земјата, па дури и за време на затемнување, може да се види сончевиот круг – „огнениот прстен“!...

Астро 26.05.21 | 12:00

Помрачување на Месечината во Стрелец: Што им носи на хороскопските знаци?

Ова е период кога треба да се соочиме со личните демони, сенки од минатото и да донесеме големи одлуки. Ова е прво помрачување на Месечината во 2021 година, кое е познато...

Астро 24.05.21 | 20:58

Помрачување на Месечината во Стрелец: Што им носи на хороскопските знаци?

Ова е период кога треба да се соочиме со личните демони, сенки од минатото и да донесеме големи одлуки. Ова е прво помрачување на Месечината во 2021 година, кое е познато...

Астро 07.05.21 | 13:35

Ни доаѓа младата месечина: Oвие три знаци ги очекува пари и нова љубов

Младaта месечина се очекува на 11 мај во вредниот и амбициозен знак Бик. Оваа енергија нас не поттикнува да се насочиме на нашите цели и да бидеме практични во спроведувањето...

Астро 14.03.21 | 10:33

Младата месечина во Риби им носи среќа на овие 3 хороскопски знаци

Младата месечина носи нов почеток, но оној што ве чека на 13 март ќе биде особено емотивен и романтичен. За време на младата месечина ќе се соочиме со интензивни чувства,...

Калеидоскоп 06.12.20 | 08:48

Се подготвува првото патување на жена до Месечината

Милијардерот Џеф Безос, кој е основач на конзорциумот „Амазон“, најави дека неговата компанија „Блу Ориџин“ (Blue Origin) ќе ја однесе првата жена на Месечината. Ова е моторот...