Ретроградниот Сатурн започна на 5 јуни и ќе трае до 23 октомври 2022 година. Ретроградниот Сатурн може да има сосема различно влијание на секој знак од Зодијакот, за некои ќе предизвика напнатост, потреба за контрола, апатија.Од друга страна, ќе има и свои позитивни страни – ќе влијае на организациските вештини, истрајноста, мудроста, духовноста. Дознајте како ретроградниот Сатурн во Водолија влијае на вашиот хороскопски знак.

Овен
Претставниците на овој знак ќе тренираат трпение и издржливост. Важно е да бидете повеќе посветени на партнерот. Погледнете што не ви одговара во оваа врска, што треба да се промени. Ако немате партнер, размислете за тоа што очекувате од личноста со која сакате да започнете врска. Средете ги вашите желби за да се среди и аспектот на љубовта.

Бик
Може да се чувствувате непријатно поради финансиски проблеми, но треба да научите да ја прифаќате ситуацијата. Во овој случај, се ослободува време за размислување, анализа, запирање и прашањето „Дали треба да го направам ова?“; „Дали ова одговара за мојата цел?“. Поставувајте си ги овие прашања колку што можете почесто, додека не почувствувате дека сте на патот на сопствената судбина.

Близнаци
Можни се потешкотии во комуникацијата. Обидете се да се ослободите од нездравите навики. За да ја вратите хармонијата, треба да формирате поинаква диета. Јадете што е можно повеќе свежо овошје и зеленчук. Бидејќи знакот Близнаци е поврзан со комуникација, поволно е да се работи на реторичките способности во овој период.

Рак
За време на ретроградниот Сатурн, ќе имате прекрасна космичка енергија околу себе, која може да ви помогне во личната трансформација. Добро време е да одвоите неколку моменти за размислување, особено кога станува збор за испитување на вашите лични верувања и модели на однесување. Можеби се чувствувате како да трчате во круг или како да сте опседнати со одредени точки, но тоа е само затоа што само универзумот може да покаже каде треба да се случи промена. Не плашете се да ги пуштите од себе луѓето или ситуации кои повеќе не ви служат, тоа само ќе ви помогне да се чувствувате подобро.

Лав
Оваа ретроградна фаза може да изгледа како тест за вашите односи, но обидете се да не западнете со вашиот дух. Бидете храбри. Можен е конфликт со романтичен партнер, а вашите разлики може да бидат поочигледни од било кога. Важно е да научите како да го надминете секој конфликт што ќе се појави кога станува збор за работи од срцето. Ако на крајот од денот не можете да најдете начин да се договорите, можеби е време да продолжите понатаму.

Девица
Слушајте го вашето тело и внимавајте на вашето здравје во оваа ретроградна фаза. Вашата желба да им помогнете на другите би можела да стане огромна, а универзумот би можел да ве стави на „пауза“ доколку не одвоите некои мирни моменти за себе. Без разлика дали се работи за неколку минути осаменост во текот на работниот ден или цела ноќ, не се чувствувајте лошо што ќе им дадете приоритет на сопствените потреби. Запомнете дека нема да бидете добри со никого ако не сте добри со себе.

Вага
Вашата креативност може да биде засегната во оваа ретроградна фаза. Важно е да имате уметнички интерес или хоби, но можеби не секогаш се чувствувате мотивирани да го следите. Ќе биде важно да вложите дополнителни напори за да одвоите време за забава. Имате идеи за проекти во вашата глава, но ако не ги преземете првите чекори за да ги започнете, тоа можеби никогаш нема да се случи. Додадете дисциплина во вашата креативна уметност во овој период за да не се откажете од нив целосно.

Скорпија
Сатурн ќе се занимава со вашиот дом и семејните односи. Значи, можеби ќе се соочите со проблеми во овие области. Ако сте одложиле некои реновирања во донот, може да откриете дека сте принудени да се справите со нив додека Сатурн се движи наназад. Во меѓувреме, може да се појават и потиснати проблеми со некој член на семејството. За да избегнете премногу драматични настани, следете ја состојбата во вашиот дом и барајте начини да ја ослободите траумата со која се соочувате.

Стрелец
Сакате да бидете дружељубиви, но обидете се да не се мешате во никаква драма или озборувања за време на оваа ретроградна состојба. Ако не внимавате на она што го кажувате, овој период би можел да ве научи на голема лекција за тоа како зборовите можат да направат штета. Имајте на ум дека работите што ги кажувате влијаат на тоа како ве гледаат и на оние за кои зборувате. Останете поврзани со вашиот оптимизам, добрина и позитивност – и најверојатно ќе го поминете овој период без инциденти!

Јарец
Обично знаете како со пари, но би било паметно дополнително да се грижите за вашите финансии во оваа ретроградна фаза. Избегнувајте непромислено трошење, бидејќи е можно да наидете на неочекувани трошоци во овој период. Можеби ќе сакате да ги преиспитате вашите инвестиции и лични трошоци. Прегледајте ги вашите месечни трошоци и побарајте други начини на кои можете да заштедите. Ако треба да добиете покачување, тоа може да биде одложено додека не се повлече ретроградната фаза, но не заборавајте да си го побарате своето кога ќе дојде време.

Водолија
Ова ќе биде многу предизвикувачки период за вас. Можеби ќе се соочите со некои лекции, но се додека сте спремни да учите од нив, ќе бидете добро. Одвојте малку време за да ги преиспитате вашите приоритети и размислете во која насока сакате да ви оди животот. Ако избегнувате некои работи кои ќе ви помогнат да се придвижите кон постигнување на целите, би било мудро да го искористите ова време за да ги завршите за да можете да го живеете вашиот најдобар живот во иднина!

Риби
Можеби ќе бидете во искушение да побегнете од вашите обврски за време на оваа ретроградна фаза, но тоа нема да ви користи на долг рок. Сатурн ќе се вклучи во областа на вашата карта што управува со потсвеста. Работите навистина би можеле да почнат да се распаѓаат доколку ги занемарите обврските, па затоа ќе биде исклучително важно добро да се снајдете. Од друга страна, ќе треба да си дадете доволно простор да се смирите. Разговарајте со саканата личност кога ви треба утеха.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.