Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика НАТО да испрати повеќе оружје и пари во Украина за да ја запрат Русија. Претседателот на Украина кажа дека месечните трошоци за одбрана на Украина од руската инвазија се околу пет милијарди долари.

„Ова е војна која ќе одреди како ќе изгледа новиот светски поредок“, кажа Зеленски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.