Ознака: Володимир Зеленски
Свет 01.07.22 | 21:35

Зеленски: Влезот на Украина во ЕУ не смее да трае со години

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, порача дека Украина треба да се приклучи на ЕУ што е можно поскоро и дека процесот „не смее да трае со години“. „Скај Њуз“...

Свет 29.06.22 | 23:33

Зеленски замоли за помош и откри колку пари се трошат за одбрана од руската инвазија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика НАТО да испрати повеќе оружје и пари во Украина за да ја запрат Русија. Претседателот на Украина кажа дека месечните...

Свет 29.06.22 | 22:17

Зеленски објави видео: Ова е моментот кога проектили од ракетата „H-22“ удраат во трговскиот центар во Кременчук

„Вкупниот број на руски ракети кои до оваа вечер ги погодија нашите градови е веќе 2.811“, напишал на својот Фејсбук профил претседателот на Украина, Володимир Зеленски. „Ги...

Свет 29.06.22 | 19:26

Зеленски ја прифати поканата за учество на Самитот Г20, ќе дојде и Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го пречека својот индонезиски колега Јоко Видодо во Киев и ја прифати неговата лична покана да присуствува на самитот...

Свет 28.06.22 | 11:49

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините „пресметани“ воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук, велејќи дека...

Свет 26.06.22 | 12:45

Зеленски: Не грижете се, ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што објави претседателот,...

Свет 24.06.22 | 10:28

Зеленски: Украина не е граница меѓу орки и џуџиња, таа ќе биде членка на ЕУ

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, по повод доделувањето на статусот на Украина за кандидат за членство во ЕУ, изјави дека Украина во иднина ќе стане членка...

Свет 23.06.22 | 22:57

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена и 30 години за кандидатски статус во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“ одлуката на Европскиот совет за доделување кандидатски статус на Украина. Во видеото објавено на Инстаграм...

Свет 22.06.22 | 21:40

Зеленски: Верувам дека сите членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за влез во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека верува оти сите земји-членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за членство...

Свет 21.06.22 | 11:24

Актерот Бен Стилер во посета на Зеленски: Ти си мојот херој

Американскиот актер Бен Стилер се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски, кому му го пренесе своето восхитување за неговите постапки од почетокот на...

Свет 20.06.22 | 10:27

Зеленски: Русија ќе ги интензивира нападите следната недела

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека очекува Русија да ги интензивира нападите врз таа земја, бидејќи Киев ја чека одлуката на Европската Унија дали...

Свет 19.06.22 | 12:31

Се додека сте живи постои силен украински ѕид, им кажа Зеленски на војниците на фронтот

По враќањето од фронтот на југот на земјата, украинскиот претседател Влaдимир Зеленски денеска изјави дека неговите војници не се сомневаат во победата против руските...

Свет 15.06.22 | 18:25

Зеленски: Албанија, Црна Гора и Македонија го поддржуваат доделувањето на кандидатски статус на нашата земја за членство во ЕУ

Меѓународните партнери продолжуваат да доаѓаат во Украина. И ова е важна манифестација на поддршка за нашиот народ. Денеска имам средба со премиерот на Албанија Еди...

Свет 14.06.22 | 22:30

Зеленски го повика Шолц да покаже јасна поддршка за Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да покаже јасна поддршка за Украина. Зеленски во интервју за германската телевизија...

Свет 14.06.22 | 18:25

Зеленски: Испраќајте ни оружје со голем дострел, друго имаме доволно

„Имаме доволно друго оружје. Но, немаме доволно од она што навистина може да погоди далечни руски цели, што ни треба за да одговориме на руската воена опрема“, им рече...

Свет 12.06.22 | 17:47

Ни Зеленски не знае колку долго ќе трае војната во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека никој не знае колку долго ќе трае војната во земјата. Во своето секојдневно обраќање Зеленски рече дека...

Свет 11.06.22 | 10:26

Бајден: Зеленски не сакаше да слуша кога му кажувавме дека Путин ќе нападне

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски „не сакал да слуша“ кога американското разузнавање собрало информации...

Свет 10.06.22 | 10:14

Зеленски потпиша указ за санкции против руските лидери

Претседателот на Украина Володимир Зеленски потпиша указ за воведување лични санкции на руските лидери, вклучително и претседателот Владимир Путин и сите министри. Санкциите,...

Свет 09.06.22 | 22:33

Абазовиќ – Зеленски: Украина треба да добие статус на кандидат за членство во ЕУ

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ во телефонски разговор со претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека очекува Украина наскоро да добие статус на...

Свет 09.06.22 | 21:54

Зеленски потпиша указ за санкции против Путин

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска потпиша указ за воведување санкции против поединци, меѓу кои и рускиот претседател Владимир Путин. Имено, во указот...