Вооружен маж, тврдејќи дека дејствува „за Газа“ синоќа девет часа држел како заложници седуммина вработени во турската фабрика на американската компанија Проктер и Гамбл (Procter & Gamble) во предградието на Истанбул.

Заложниците се ослободени живи и здрави, соопштија локалните додавајќи дека киднаперот е уапсен.

Гувернерот на провинцијата потврди дека човекот кој ги држел заложниците е „неутрализиран“.

Напаѓачот ја оправда својата постапка велејќи дека сакал да ги осуди израелските воени операции во Појасот Газа, изјави полициски извор.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.