Вечерва имало пукање во кафе-слаткарница во Истанбул, има мртви и ранети.

Според турските медиуми, загинале три лица, а петмина се повредени.

Како што беше најавено, две ривалски екипи се сретнале во кафуле, за да се обидат да ги закопаат секирите и да го смират конфликтот меѓу нив, но дошло до расправија која прераснала во вооружен судир.

Престрелката се случила во Истанбул во областа Ускудар.

„Дискусијата меѓу две групи во барот на улицата Ајазма околу 20 часот прерасна во вооружена пресметка. Три лица загинаа, а двајца од петте ранети се тешко повредени“, соопшти Кабинетот на гувернерот на Истанбул.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.