Полска уапси девет лица во врска со саботажа извршена низ државата по наредба на руските служби, изјави вчера вечерта премиерот Доналд Туск.

Варшава тврди дека нејзината улога како центар за снабдување на Украина ја направи Полска клучна цел за руските разузнавачки служби и ја обвинува Москва дека се обидува да ја дестабилизира земјата.

Досега уапсивме девет осомничени и обвинети за учество во саботажа во Полска директно во име на руските служби, изјави Туск за приватната телевизија ТВН24.

Тоа вклучува тепање, подметнување пожар и обид за палење. Тој рече дека Полска соработува со своите сојузници по ова прашање и дека операциите имале влијание и врз Литванија, Латвија, а можеби и Шведска.

Туск претходно овој месец изјави дека Полска ќе додели дополнителни 100 милиони злоти (23,5 милиони евра) на своите разузнавачки служби поради руската закана. Во април, две лица беа уапсени во Полска под сомнение дека го нападнале Леонид Волков, главен помошник на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.