Претседателот на непризнатата Република Нагорно-Карабах Араик Харутјуњан потпиша указ за привремено ограничување на правата и слободите поради воведување на воена состојба, се наведува на Телеграмскиот канал на официјалниот информативен центар на НКР.

Претседателот на Република Нагорно-Карабах, Араџик Харутјуњан, потпиша указ за привремено ограничување на правата и слободите во услови на воена состојба прогласена на територијата на Република Арка (Нагорно-Карабах)“, пренесе агенцијата РИА Новости.

Според уредбата, правото на слобода на собирање е ограничено, а штрајковите се забранети.

Покрај тоа, се прекинува работата на организациите кои се занимаваат со пропаганда или други активности насочени против одбранбените способности и безбедноста на Република Арках“, беше кажано на каналот Телеграм.

Министерството за внатрешни работи и Службата за национална безбедност на непризнаените републики се одговорни за примената на привремените ограничувања на правата и слободите утврдени со таа уредба.

Азербејџанските вооружени сили влегоа во областа на одговорност на руската мировна мисија во Нагорно-Карабах и извршија четири напади врз вооружените формации на Нагорно-Карабах, користејќи беспилотно летало Бајрактар ​​ТБ2 во близина на селото Фурух, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Азербејџанските вооружени сили влегоа во зоната на одговорност на рускиот мировен контингент во Нагорно-Карабах од 24 до 25 март, прекршувајќи ги одредбите од трилатералната изјава на лидерите на Русија, Азербејџан и Ерменија од 9 ноември 2020 година и формираа набљудувачница, се вели во соопштението, пренесено од ТАС С.

Беспилотното летало „Бајрактар“ ТБ2 извршило четири удари врз вооружените формации на Нагорно-Карабах кај Фурух, се вели во соопштението.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.