Ознака: нагорно карабах
Свет 15.10.23 | 14:22

Азербејџанското знаме се развиори во Нагорно Карабах

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев денеска го подигна азербејџанското знаме во најголемиот град во Нагорно Карабах, Ханканди, се наведува на веб-страницата на...

Свет 05.10.23 | 19:01

Откако го зема Нагорно Карабах, Азербејџан подготвен за разговори со Ерменија со посредство на ЕУ

Хикмет Хаџиев, советникот на азербејџанскиот претседател, Илхам Алијев, порача дека Азербејџан е подготвен за разговори со Ерменија со посредство на Европската Унија,...

Свет 02.10.23 | 09:51

Скоро сите Ерменци го напуштија Нагорно-Карабах по нападот од Азербејџан

Процесот на преселување на ерменските бегалци од Нагорно-Карабах во Ерменија е при крај, изјави Назели Багдасарјан, портпаролка на ерменскиот премиер Никол Пашинјан. Интензитетот...

Свет 29.09.23 | 08:57

Ереван: Повеќе од 84.000 луѓе се преселија во Ерменија од Нагорно Карабах

Повеќе од 84.000 луѓе го напуштија Нагорно Карабах и пристигнаа во Ерменија до утринава, соопшти ерменската влада. „До утринава до 6 часот, во Ерменија влегле вкупно 84.770...

Свет 28.09.23 | 10:13

Досега пребегаа повеќе од 65.000 луѓе, над половина од ерменската популација во Нагорно-Карабах

Повеќе од 65 илјади луѓе избегаа од Нагорно-Карабах во Ерменија, повеќе од половина од населението на енклавата заземена од Азербејџан минатата недела, се вели во соопштението...

Свет 26.09.23 | 10:29

13,500 Ерменци го напуштија Нагорно-Карабах

Од азербејџанскиот регион Нагорно Карабах во Ерменија влегле 13.550 луѓе, соопштија денеска ерменските власти. Сè поголем број етнички ерменски бегалци бегаат од Нагорно-Карабах...

Свет 25.09.23 | 21:17

Има жртви и повредени: Експлозија во складиште за бензин во Нагорно-Карабах

Силна експлозија се случи во складиште за бензин недалеку од патот Степанакерт-Аскеран, јавија ерменските медиуми, повикувајќи се на службата за итни случаи на Нагорно-Карабах,...

Свет 24.09.23 | 12:20

Околу 120.000 Ерменци ќе го напуштат Нагорно Карабах

Околу 120.000 Ерменци од Нагорно Карабах ќе заминат во Ерменија, бидејќи не сакаат да живеат во составот на Азербејџан и се плашат од етничко чистење, изјави Давид Бабајан,...

Свет 24.09.23 | 11:42

Ерменија бара итно распоредување на мисија на ОН во Нагорно-Карабах

Ерменија побара итно распоредување на мисија на Обединетите Нации за набљудување на човековите права и безбедноста во Нагорно-Карабах, во момент кога се создадени...

Свет 23.09.23 | 22:03

Првиот конвој со хуманитарна помош од Црвениот крст испратен во Нагорно Карабах стигнал до границата меѓу Ерменија и Азербејџан

Конвој за хуманитарна помош на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) испратен во Нагорно-Карабах е забележан на ерменско-азербејџанската граница, за првпат...

Свет 22.09.23 | 10:09

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах

Азербејџан прогласи амнестија за ерменските борци во регионот Нагорно Карабах кои го предаваат оружјето, иако некои од нив најавија дека ќе продолжат со отпорот, изјави...

Свет 21.09.23 | 21:40

Борел порача дека ЕУ ја осудува воената операција на Азербејџан во Нагорно-Карабах и очекува сеопфатен и транспарентен дијалог

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, порача дека Европската Унија ја осудува воената операција на Азербејџан против ерменското...

Свет 20.09.23 | 23:17

Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, во телевизиски говор, го прогласи за завршено распоредувањето на неговите војници против регионот Нагорно-Карабах, населен...

Свет 20.09.23 | 20:03

Жестоки протести во Ереван, демонстрантите го обвинуваат премиерот за предавнички договор со Азербејџан за Нагорно-Карабах

Протестите во Ерменија, кои почнаа синоќа, продолжуваат и денеска. Граѓаните на Ерменија, кои излегоа на улиците за да протестираат против ситуацијата во Нагорно-Карабах,...

Свет 20.09.23 | 12:24

Постигнат договор за целосен прекин на непријателствата во Нагорно-Карабах со посредување на рускиот мировен контингент

Раководството на ерменските локални жители во Нагорно-Карабах објавија дека ќе го прекинат огнот и ќе го положат оружјето, сигнализирајќи го крајот на антитерористичката...

Свет 20.09.23 | 08:53

Гутереш: Загрижувачки извештаи за жртви во Нагорно-Карабах, итен прекин на огнот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази огромна загриженост поради извештаите за жртви во Нагорно-Карабах и повика на итен прекин на непријателствата. „Генералниот...

Сервиси 20.09.23 | 08:45

Алиев: Операцијата на Азербејџан во Нагорно-Карабах ќе заврши ако ерменските сепаратисти го „остават оружјето“

Операцијата на Азербејџан во Нагорно-Карабах ќе заврши доколку ерменските сепаратисти го „остават оружјето“, рече претседателот Илхам Алиев во телефонскиот разговор...

Свет 19.09.23 | 21:41

Азербејџан објави војна во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека започна операција во регионот Нагорно-Карабах, кој е под контрола на Ерменија. Ова е регион кој долги години е предмет...

Свет 19.09.23 | 20:38

Нагорно-Карабах: Најмалку 25 загинати во воената кампања на Азербејџан

Бројот на загинати во Нагорно-Карабах се искачи на повеќе од дваесетина откако Азербејџан почна „антитерористички“ операции во спорниот регион на Јужен Кавказ, соопштија...

Свет 19.09.23 | 14:34

Азербејџан почна „антитерористички операции“ во Нагорно Карабах

Азербејџан денеска соопшти дека почнал „антитерористички операции“ против ерменските сили во Нагорно-Карабах, што со децении наназад е спорна територија меѓу двете...