Ознака: нагорно карабах
Македонија 15.05.23 | 13:06

Откако ги решивме внатрешните проблеми: Македонија ќе го решава спорот меѓу Ерменија, Азербејџан и Грузија

По успешниот состанок во Охрид меѓу Белград и Приштина, македонската влада предложи да се состанат Ерменија, Азербејџан и Грузија исто така во Охрид за постигнување...

Свет 14.09.22 | 08:22

Знаете ли зошто се „тепаат“ Ерменија и Азербејџан?

Десетици војници загинале во обновените борби меѓу Ерменија и Азербејџан. Но, која е причината за борбите? И како реагира сојузникот на Ерменија, Русија?  Конфликтот...

Свет 13.09.22 | 08:53

Ерменија: Азербејџан нè нападна!

Во спорниот регион Нагорно-Карабах синоќа повторно избија борби меѓу војските на Азербејџан и Ерменија, откако азербејџанската армија ги нападнаа ерменските позиции. Азербејџанските...

Свет 04.08.22 | 15:00

Ерменија ги повика руските мировни сили да интервенираат во Нагорно-Карабах

Ерменскиот премиер Никол Пашињан денеска ги повика руските мировни сили, распоредени во Нагорно-Карабах, да делуваат, по новото избивање на насилство меѓу азербејџанската...

Свет 27.03.22 | 21:20

По реакција на Русија, Азербејџан ги повлекол своите сили од Фурух во Нагорно-Карабах

По преговорите со Русија, Азербејџан ги повлече своите сили од населбата Фурух во Нагорно Карабах, соопшти руското Министерство за одбрана. По преговорите, азербејџанската...

Свет 26.03.22 | 21:50

Во Нагорно Карабах е прогласена воена состојба, aзербејџанските сили извршиле четири напади со беспилотни летала

Претседателот на непризнатата Република Нагорно-Карабах Араик Харутјуњан потпиша указ за привремено ограничување на правата и слободите поради воведување на воена...