Ознака: нагорно карабах
Свет 22.10.20 | 14:23

Не се почитува ни второто примирје: Борби долж фронтот во Нагорно Карабах

Продолжуваат борбите долж линијата на фронтот во Нагорно Карабах. Иако Ерменија и Азербејџан во саботата постигнаа втор договор за прекин на огнот, што стапи на сила...

Свет 22.10.20 | 09:02

Турција подготвена да испрати војска во Нагорно Карабах доколку Азербејџан го побара тоа

Турција нема да се двоуми да обезбеди каква било воена поддршка па дури и да испрати војска во Нагорно Карабах, доколку Азербејџан го побара тоа, порача турскиот потпретседател,...

Свет 17.10.20 | 22:45

Постигнато е примирје: Дали е ова крај на војната меѓу Азербејџан и Ерменија?

 Ерменија и Азербејџан постигнаа договор за хуманитарно примирје. Примирјето ќе биде на сила од полноќ на 18 откомври. Немирите меѓу двете земји за регионот на Нагорно-Карабах...

Свет 17.10.20 | 19:44

Азербејџанците и Ерменците меѓусебно се обвинуваат за шверц на оружје

Службата за национална безбедност на Ерменија (НСС) денеска категорично ги отфрли тврдењата на азербејџанскиот претседател Илхам Илиев дека ерменската армија шверцува...

Свет 17.10.20 | 08:59

Ракетен напад вo Aзербејџан, 12 загинати и 40 повредени

Ракетен напад е извршен синоќа еден час по полноќ врз вториот по големина азербејџански град Ганџа. Во нападот загинале 12 луѓе, повредени се повеќе од 40 лица и причинета...

Свет 13.10.20 | 15:30

ОБСЕ повика на спроведување на примирјето во Карабах

Ерменија и Азербејџан треба да обезбедат спроведување на договорот за прекин на огнот во Нагорно Карабах, соопшти во вторникот групата на ОБСЕ Минск. Претходно истиот...

Свет 13.10.20 | 11:16

Во Нагорно Карабах загинале 542 ерменски војници

Седумнаесет ерменски војници беа убиени во најновите борби во Нагорно Карабах. Како што соопштија официјални лица на Нагорно Карабах, со најновите бројки, вкупниот...

Свет 13.10.20 | 10:05

Нагорно Карабах се ближи кон хуманитарна катастрофа

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, предупреди дека ситуацијата во Нагорно Карабах станува се полоша и се ближи до хуманитарна катастрофа. На средба со амбасадорите...

Свет 12.10.20 | 08:24

На терен не се почитува договорениот прекин на огнот: Нови напади во Нaгорно Карабах

Иако министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан, со посредство на Русија договорија прекин на огнот во Нагроно Карабах, на терен продолжуваат борбите. Ерменското...

Свет 11.10.20 | 10:55

Прекршен прекинот на огнот: Гранатиран главниот град на Нагорно карабах

Главниот град на Нагорно Карабах,Степанкерт, ноќеска повеќе пати бил гранатиран,  првпат од стапувањето во сила на договорот за прекин на огнот, што почна вчераутро...

Свет 10.10.20 | 10:23

Договорен прекин на огнот во Нагорно Карабах

По трилатералните разговори во Москва на министрите за надворешни работи на Русија, Ерменија и Азербејџан, шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, соопшти дека...

Свет 09.10.20 | 12:52

Путин ќе ги помирува: Ерменија и Азербејџан на разговори во Москва за Нагорно Карабах

Министерствата за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан потврдија дека шефовите на нивните дипломатии ќе отпатуваат во Москва на разговори за смирување на конфликтот...

Свет 07.10.20 | 19:44

Државите од Минск-групата утре и во понеделник ќе одржат разговори за Нагорно Карабах

Државите од Минск-групата на ОБСЕ, Франција, Русија и САД ќе одржат преговори за Нагорно Карабах на 8 октомври во Женева и на 12 октомври во Москва, соопшти денеска францускиот...

Свет 07.10.20 | 19:14

Половина од жителите на Нагорно Карабах се раселени поради воените судири

Половина од населението во Нагорно-Карабах е раселено од поетокот на судирите во спорниот регион за кој завојувани се Ерменија и Азербејџан, соопштија властите во главниот...

Свет 07.10.20 | 12:04

Азербејџан обвинува дека Ерменија гранатира села околу Нагорно Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека ерменската армија гранатирала шест нивни села околу Нагорно Карабах. Тие нè гранатираат, но ние соодветно одговараме...

Балкан 06.10.20 | 14:54

Србија ќе купува од турските дронови што ги користи Азербејџан во Нагорно Карабах

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги пофали турските беспилотни летала „Бајрактар“ и најави можно купување на одредена количина од тие дронови за зајакнување...

Свет 06.10.20 | 11:55

Лавров, Ле Дријан и Помпео заеднички побараа итен прекин на борбите околу Нагорно Карабах

Шефовите на дипломатиите на земјите претседавачи со Групата од Минск на ОБСЕ остро ја осудија ескалацијата на насилството во и надвор од зоната на Нагорно Карабах. Сергеј...

Свет 05.10.20 | 17:45

Иран и Русија работат на прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Иран соопшти дека работи на постигнување примирје во кавкаскиот регион Нагорно-Карабах и дека е во постојан контакт со двете завојувани страни Ерменија и Азебејџан,...

Калеидоскоп 05.10.20 | 17:13

Турска интернет страница објави фотографија од Аркан кој дошол во Ерменија да војува

Турската страница „derindusunce.org“ на својот Твитер профил објави лажна фотографија Аркан, за кого напишаа дека е жив и дека дошол во Ерменија да се бори во Нагорно Карабах...

Останати спортови 05.10.20 | 13:58

Ерменскиот шампион во кревање тегови убиен во Нагорно Карабах

Страшни спортски вести пристигнуваат од Ерменија и се однесуваат на тековната војна меѓу земјата и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах. Ерменската федерација за...