Илјадници животни загинаа во пожар во голем објект за товење свињи во регионот Алтмарк во Саксонија-Анхалт во северно-централна Германија.

Пожарникарите првично соопштија дека во пожарот загинале околу 20.000 свињи. Портпаролот на компанијата подоцна изјави дека умреле 1.750 маторици и непознат број прасиња.

Според претставник на областа Салцведел, во регионот Алтмарк, вобичаено на една маторица доаѓале по околу осум прасиња.

Според информациите спасени се 5.200 маторици и 35.000 прасиња.

Во гаснењето на пожарот учестувале вкупно повеќе од 210 пожарникари, соопшти локалната окружна управа.

-Напорите за гаснење на пожарот најверојатно ќе продолжат во текот на викендот, изјави Инга Оте-Соненшајн, шефица на канцеларијата за правни работи.

Во пожарот, појасни таа, уништено е околу една третина од одгледувалиштето за свињиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.