Унгарија нема да го поддржи реизборот на шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен за нов мандат, изјави шефот на унгарското Министерство за надворешни работи, Петер Сијарто.

„Не знам чија поддршка бара, но залудно смета на нашата поддршка. Мислам дека овде вреди да се донесе одлука врз основа на искуството и резултатите од нејзините активности“, изјави Сијарто.

Унгарскиот министер потсети дека Европа страдаше во изминатите пет години, преминувајќи од една во друга криза.

Според него, Европската комисија, вклучувајќи ја и Урсула фон дер Лајен, е одговорна за влошување на животот на Европејците.

Според шпанскиот весник „Паис“, Европската унија акумулирала долг кон земјите-членки во износ од 7,16 милијарди евра за трансфер на оружје во Киев, а шефот на Европскиот совет, Шарл Мишел повикал на војна економијата да се организира во ЕУ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.