Украинка е казнета затоа што избегнала воена регистрација.

Судот во украинскиот град Мукачево прогласил за виновна една жителка на регионот Транскарпатија, која имала средно медицинско образование, за избегнување на воената регистрација, при што и досудил парична казна.

Како што објавија локалните медиуми, Олга Кулја ги игнорирала поканите доставени до неа на 9 април со предупредување од шефот на територијалниот центар за регрутирање (воена регистрација и уписна канцеларија) за потребата да биде регисрирана во воено-медицинска комисија.

Судот и одредил парична казна од 5.100 гривни (129,6 долари).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.