Премиерот на Украина Денис Шмигал, соопшти дека земјата добила финансиска помош од две милијарди евра од Европската Унија.

Дополнителните финансиски средства ќе помогнат да се покријат итните буџетски трошоци, особено за социјални и хуманитарни потреби – објави Шмигал на Телеграм.

Тоа е прва транша од пакетот од пет милијарди евра, усвоен по воената операција покрената од Русија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.