Украинската компанија Укртранснафта на 4 август го прекина испумпувањето на руската нафта преку јужниот крак на нафтоводот Дружба кон Унгарија, Чешка и Словачка, потврди за РИА Новости Игор Демин, портпаролот на претседателот на Транснефт, пренесува РИА Новости.

– Навистина, на 4 август, во 6:10 часот, Укртранснафта целосно престана да пумпа нафта за Унгарија, Чешка и Словачка долж јужниот огранок на Дружба. Во исто време продолжува транзитот низ Белорусија во правец на Полска и Германија, рече тој.

Според Демин, украинската компанија обезбедува транспортни услуги на 100 отсто припејд основа, но при последниот обид да се плати транзитот, средствата биле вратени на сметката на Транснефт.

– Руското Министерство за енергетика и испраќачите кои снабдуваат гориво за Унгарија, Чешка и Словачка, како и самата Укртранснафта, се свесни за моменталната ситуација, заклучи тој.

Транснефт објави дека размислуваат за алтернативни опции за плаќање за транзитни услуги низ Украина. Компанијата апелираше до Гаспромбанка да добие дозвола од европскиот регулатор да врши плаќања врз основа на договорот со АД Укртранснафта.

Гасоводот Дружба започнува во областа Самара, поминува низ Брјанск, а потоа се разгранува во северниот и јужниот дел, поминувајќи низ територијата на Белорусија, Украина, Полска, Германија, Чешка, Словачка, Унгарија, Латвија и Литванија. Украинскиот дел е во сопственост на Укртранснафта, додека Русија плаќа за транзитот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.