Украина блокирала 21 турски брод во пристаништето Одеса, а Киев ги користи како жив штит, пишува весникот Ајдинлик.

„Според информациите што ги добивме, 21 од бродовите на кои не им беше дозволено да го напуштат пристаништето Одеса ѝ припаѓаат на Турција. Украина не дозволува овие бродови да заминат со оправдување дека постои „опасност“, поради мините оставени во морето. Русија отвори безбедносен коридор, но сѐ уште не ги пуштаат луѓето.
Како што пишува весникот, главната цел е друга. Ако странските бродови заминат, Украинците ќе станат јасна цел – и Одеса наскоро ќе падне. Поради оваа причина, Украинците не дозволуваат странските бродови, вклучително и 21 турски брод да заминат. Една од причините зошто турските бродови доцнат е оваа, ако Русите започнат операција во Одеса и нападнат турски бродови, се верува дека ќе настанат тензии во турско-руските односи“, пишува весникот.

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин нејзината цел ја нарече „заштита на луѓето кои осум години биле подложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. За ова, според него, се планира да се изврши „демилитаризација и денацификација на Украина“, да се изведат пред лицето на правдата сите воени злосторници одговорни за „крвавите злосторства врз цивилите“ во Донбас.

Според руското Министерство за одбрана, вооружените сили напаѓаат само врз воената инфраструктура и украинските војници и од 25 март ги завршиле главните задачи од првата фаза – значително го намалиле борбениот потенцијал на Украина. Главната цел во рускиот воен оддел беше наречена ослободување на Донбас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.