Европската фудбалска унија (УЕФА) потврди дека го раскина договорот со рускиот гигант „Газпром“, поради воениот конфликт меѓу Украина и Русија.

Европската куќа на фудаблот реши и да ја прекина соработката со еден од главните спонзори на Лигата на шампиони.

„Газпром“ плаќаше по 40 милиони евра на УЕФА за соработката, но гигантот остана без договор поради инвазијата на Русија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.