Ознака: газпром
Свет 22.11.22 | 17:08

„Газпром“ се закани со прекин на транзитот на гас низ Украина

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ денеска соопшти дека регистрирал „исчезнување“ руски гас во Украина, наменет за испорака до молдавските потрошувачи. Компанијата...

Свет 01.11.22 | 08:55

Путин: Гаспром го испита местото на експлозијата на Северен тек

Компанијата „Гаспром“ изврши увид на местото каде што се случи експлозијата во која беа оштетени цевките на гасоводот „Северен тек“, изјави рускиот претседател Владимир...

Свет 20.10.22 | 10:44

Газпром со закана: Ако се воведат ограничувања на цената, ќе ја прекинеме испораката на гас за Европа

Рускиот државен енергетски гигант Газпром во неделата се закани дека ќе го запре извозот на природен гас во Европската унија доколку Унијата воведе ограничување на...

Свет 12.10.22 | 21:05

Шефот на „Газпром“ до ЕУ: Имате гас уште за два месеци

Шефот на рускиот државен гасен гигант „Газпром“, Алексеј Милер, денеска изјави дека во германското подземно складиште ќе има доволно гас за уште од два до два и пол...

Свет 03.10.22 | 13:43

„Газпром“: Прекинато истекувањето гас од „Северен поток“

Руската компанија „Газпром“ денеска соопшти дека притисокот во гасоводите „Северен тек“ е стабилизиран и оти престанало истекувањето гас од оштетените места на...

Свет 01.10.22 | 20:24

„Газпром“ ја прекина испораката на гас за Италија – проблем наводно е транспортот низ Австрија

Руски „Газпром“ ја прекина испораката на гас за италијанската компанија „Ени“, наведувајќи го како проблем транспортот преку Австрија, соопшти денеска италијанскиот...

Вести 05.09.22 | 21:25

„Газпром“: Нема испорака на гас за Германија

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ денеска соопшти дека добил официјално предупредување од руските регулатори дека згаснатата компресорска станица „Портоваја“,...

Свет 02.09.22 | 20:45

„Газпром“ утре нема да дистрибуира гас кон ЕУ преку „Северен поток 1“, нема информации кога ќе почне

Руската компанија Газпром денеска најави дека утре нема да дистрибуира гас кон Европска Унија преку гасоводот Северен поток 1. Во соопштението на Газпром се наведува...

Балкан 01.09.22 | 09:24

Бугарите си легнаа на брашното, сега ќе преговараат со „Газпром“ за гас

Бугарскиот преоден министер за енергетика, Росен Христов, за БНТ изјави дека неговата земја ги почнала преговорите со „Газпром“ и се обидува да постигне позитивен...

Свет 31.08.22 | 10:49

„Газпром“ го запре дотокот на гас кон Европа преку Северен тек 1

Руската државна компанија „Газпром“ го запре во средата дотокот на гас преку најголемиот активен гасовод во Европа, со што се зголемува опасноста од раст на инфлацијата...

Свет 31.08.22 | 09:01

„Газпром“ го исклучи „Северен тек 1“: Нема гас за Германија до сабота

Русија во средата го запре протокот на гас низ најголемиот гасовод во Европа, интензивирајќи ја економската војна меѓу Москва и Брисел и зголемувајќи ги изгледите за...

Балкан 30.08.22 | 14:46

Бугарија се уште не добила одговор од „Газпром“дали ќе разговараат за обнова на снабдувањето со гас

Компанијата „Газпром“ не му дала одговор на бугарското Министерство за енергетика дали може да почнат преговори за обновување на испораките на природен гас, објави...

Балкан 29.08.22 | 10:23

Бугарија бара од „Газпром“ враќање на преговорите за гасот, се чека одговор од руската компанија

„Газпром“ се очекува да и одговори на Бугарија дали ќе се вратат на преговарачката маса, а според бугарскиот министер за енергетика, Румен Христов, тоа треба да се случи...

Балкан 22.08.22 | 18:40

Христов: Бугарија ќе преговара со Газпром

Вршителот на должноста министер за енергетика на Бугарија Росен Христов најави дека неговата земја очигледно ќе мора да преговара со руски Газпром, јави дописникот...

Свет 16.08.22 | 14:41

„Газпром“ најавува огромно зголемување на цената на гасот во Европа

Рускиот производител на гас „Газпром“ денеска го претстави извештајот за работењето во првите 7,5 месеци од годината и најави дека цената на гасот во Европа во текот...

Балкан 12.08.22 | 11:57

Нинова бара Софија веднаш да започне преговори со „Газпром“

Лидерката на Бугарската социјалистичка партија, Корнелија Нинова, повика на итни преговори со руската енергетска компанија „Газпром“ за да се избегнат банкроти на...

Свет 31.07.22 | 10:11

Газпром: Продолжуваме да испорачуваме гас за Европа преку Украина

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ соопшти дека продолжува да испорачува гас за Европа преку Украина. Компанијата посочи дека испорачаната количина преку Украина...

Свет 30.07.22 | 21:48

„Газпром“ престана да испорачува гас на Латвија

Рускиот производител на гас „Газпром“ утринава соопшти дека престанал да испорачува гас на соседна Латвија, обвинувајќи ја дека ги прекршила условите за повлекување...

Свет 30.07.22 | 13:05

„Газпром“ ја прекина испораката на гас за Летонија

„Газпром“ ја прекина испораката на гас за соседна Летонија поради кршење на условите за повлекување гас, соопштија од руската компанија. Овој потег уследи еден ден...

Свет 25.07.22 | 17:27

Газпром дополнително ја намалува испораката на гас , во употреба останува само 20 отсто од гасоводот „Северен тек 1″

Компанијата Газпром најави дека дополнително ќе ја намали испораката на гас преку „Северен тек 1″, а конкретно протокот на гас низ клучниот европски гасовод ќе се...