Ознака: уефа
Фудбал 23.04.21 | 20:34

Зидан не се плаши од одмазда на УЕФА кон Реал Мадрид

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, не е загрижен дека УЕФА ќе делегира судии коишто ќе судат против тимот за време на полуфиналниот дуел од Лигата на шампионите...

Фудбал 23.04.21 | 13:33

Пишман клубовите за излетот со Суперлигата ќе бидат казнети, но не и елиминарани од ЛШ и ЛЕ

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) ќе ги казни парично клубовите кои ја формираа па се откажаа од Суперлигата. Тие сепак нема да бидат елиминирани од Лигата на шампионите...

Фудбал 21.04.21 | 21:22

УЕФА ги објави судиите за ЕП, на списокот Аргентинец и жена

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ги објави денеска имињата на 19. судии, кои ќе ја делат правдата на претстојното Европско првенство, меѓу кои првпат во историјата...

Фудбал 21.04.21 | 11:03

Чеферин: Господа, некој ќе рече дека сте алчни, друг дека сте арогантни, но се уште има време да се предомислите

Претседателот на УЕФА, Алекданр Чеферин, испрати порака до клубовите кои се организатори на новонајавената Суперлига. Тој им порача дека за развој на фудбалот себичноста...

Фудбал 20.04.21 | 15:44

УЕФА ќе позајми шест милијарди евра за да и се спротивстави на Суперлигата

УЕФА и нејзиниот претседател, Александар Чеферин, преземаат чекори за да се спречи стартувањето на фудбалската Суперлига. Последните објавени информации говорат дека...

Фудбал 19.04.21 | 19:50

УЕФА одговори на Суперлигата: Обајвен нов формат на Лигата на шампионите, зголемен број на екипи и повеќе пари за учесниците

Откако беше најавено формирањето на новата фудбалска Суперлига, УЕФА одговори со обајвувањето на новиот дормат на Лигата на шампионите Членовите на Извршниот комитет...

Фудбал 19.04.21 | 19:26

Баерн Минхен застанува против Суперлигата: Румениге го менува Ањели на чело на извршниот одбор на УЕФА

Баерн Минхен нема намера да игра во Суперлигата, барем не во блиска иднина или скоро време. Ваквата најава ја објавија од германскиот гигант од каде соопштија дека се...

Фудбал 19.04.21 | 19:09

УЕФА е коруптивна, ваква, таква, но во случајот со „лигата на богатите“ е во право

Фудбалот веќе никогаш нема да биде ист откако најголемите имиња најавија дека ќе си формираат своја, приватна лига во која ќе нема место за сиромашните клубови. Не само...

Фудбал 19.04.21 | 17:11

Во новата Суперлига ќе има место за најмалку две француски екипи

Најмалку две француски екипи ќе играат секоја година во Супер лигата, објавија француски медиуми повикувајќи се на извор близок до клубовите кои го формираа новото...

Фудбал 19.04.21 | 15:22

УЕФА го возвраќа ударот: Лигата на шампиони станува Куп на шампиони

Членовите на Извршниот комитет на УЕФА едногласно гласаа за промена на форматот на Лигата на шампионите, објави денес „Дојче веле“. Според изворот, почнувајќи од сезоната...

Фудбал 19.04.21 | 09:19

Фондот е 5 милијарди евра: Богатите клубови ќе делат повеќе пари од буџетот на Македонија

Новите суперлигаши во фудбал заедно ќе поделат пет милијарди евра, односно колку што изнесува годишниот македонски буџет. Ова е само илустрација колку чини отцепувањето...

Фудбал 13.04.21 | 21:27

Италијанската Влада дозволи гледачи на Европското фудбалско првенство

Италијанската Влада дозволи присуство на гледачи на натпреварите на претстојното Европско фудбалско првенство кои ќе се играат на Олимпискиот стадион во Рим, соопшти...

Фудбал 13.03.21 | 10:08

За УЕФА дуелот Македонија и Австрија е еден од највозбудливите натпревари на ЕП

Македонската фудбалска репрезентација, летово ќе дебитира на големите натпреварувања, поточно на 13 јуни ќе истрча против Австрија во воведното коло од групната фаза,...

Фудбал 08.03.21 | 14:01

Репрезентацијата на Македонија на Европско, клубовите во најслабата конференциска лига

УЕФА од летово ќе страртува со ново, трето клубско натпреварување наречено „конференциска лига“.Станува збор за најслабо натпреварување со скромни парични премии. Во...

Фудбал 08.02.21 | 21:52

Средба Сејдини – Чеферин: Изборите во ФФМ мора да се спроведат независно и без мешање на политиката

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) има безусловна поддршка од Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) да организира Генерално изборно собрание на независен...

Фудбал 23.01.21 | 12:46

Заев тргна и против ФФМ: Му пречи што е Федерација на Македонија, а не на „Северна“

Фудбалската федерација на Македонија веќе подолго време се наоѓа под притисок од страна на власта. Несогласувањето на релација ФФМ-Агенција за млади и спорт е поради...

Фудбал 14.12.20 | 23:25

Ивана Пројковска ќе суди во Лигата на шампионките меѓу Барселона и ПСВ

Македонската фудбалска судијка, Ивана Пројковска, ќе ја дели правдата на натпреварот од шеснаесетфиналето финалето од Лигата на шампионките меѓу екипите на Барселона...

Фудбал 19.11.20 | 22:27

Солзите на Мрме, Пандев, Елмас, Тричковски: Емотивно видео од УЕФА за македонскиот фудбал

Најавувајќи ги учесниците на Европското првенство следната година, УЕФА посебно ја издвои Македонија и со емотивно видео од највпечатливите моменти по завршувањето...

Фудбал 03.11.20 | 09:40

УЕФА размислува Европското првенство да се одржи во само една земја: Русија и Германија главни кандидати

Европската фудбалска федерација (УЕФА) одлучила да има намалување на бројот на градови домаќини на Евро 2020. Првично Европското првенство требаше да се одржи минатото...

Фудбал 20.10.20 | 14:54

УЕФА се справува со финансиската криза: Наградниот фонд намален во следните пет години

УЕФА ќе ги намали исплатите на клубовите во европските натпреварувања во следните пет години поради загуби како последица од пандемијата на коронавирус. Наградите...