Творецот на францускиот предлог за почеток на преговорите на ЕУ со Македонија Александре Адам ја напушти француската дипломатија и се префрли во судството.

Адам беше творец на предлогот како советник за Европа во кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, учествуваше во сите преговори за негова изработка и има доаѓано во Скопје и во Софија на консултации со властите на двете земји.

Тој го потврди своето заминување преку „Твитер“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.