Турското министерство за трговија соопшти дека од 9 април 2024 година се воведени ограничувања за извоз на одредени стоки во Израел. Во соопштението се известува дека ограничувањата ќе останат во сила се додека не се прогласи прекин на огнот во Газа и не се овозможи непречен хуманитарен пристап во потребните количини.

Одлуката за ограничување на Израел опфаќа 54 групи стоки, од арматура до челичен лим, мермер до керамика.

Претходно, официјален Тел Авив го отфрли барањето на Турција да испрати хуманитарна помош за жителите на Газа, поради што турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан вети голем број мерки против Израел како одговор. За возврат на таа турска одлука, Израел најави дека ќе побара од САД да престанат да инвестираат во турската економија и да воведат санкции.

Што може да се очекува од потенцијалната трговска војна во регионот?

🔸 Ограничувањата за извоз на Турција вклучува алуминиум, челик и бакарни профили, бои, сите градежни материјали направени од железо и челик, како и опрема, електрични и оптички кабли, хемиски соединенија и ѓубрива, авијациски бензин и гориво. Фидан истакна дека „овие мерки ќе продолжат се додека Израел не прогласи прекин на огнот и хуманитарната помош не се достави до Газа без прекин“.;

🔸 Израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац му нареди на својот тим да подготви „обемна листа на производи што Турција нема да може да ги увезе од Израел“ во вторник;

🔸 Катц, исто така, истакна дека „Израел ќе ги повика произраелските земји и организации во САД да престанат да инвестираат во Турција и да забранат увоз на турски стоки, како и да апелираат до американскиот Конгрес да го разгледа прекршувањето на законите за бојкот од страна на Турција против Израел и воведување соодветни санкции“;

🔸 Според јавните податоци, Турција од 2022 година во Израел извезла главно автомобили произведени во фабриките на Рено, Тојота и Фолксваген, како и огромни количини цемент за градежништво и суровини за индустријата, како што се железо и стакло;

🔸 Во меѓувреме, Израел извезол свежи производи, земјоделска опрема, вклучително и за наводнување капка по капка и оранжерии, нафтени производи и опрема за производство на обновлива енергија во Турција во истиот период;

🔸 Во ноември 2023 година, трите најголеми израелски синџири на супермаркети објавија прекин на увозот од Турција, тврдејќи дека го поддржуваат Хамас. Сепак, засега нема бројки како тоа се одразило на трговскиот промет меѓу двете земји.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.