Супстанцата која беше пронајдена во Белата куќа во неделата вечерта е кокаин, потврдија лабораториските наоди, пренесува „NBC news“.

Супстанцата била пронајдена во неделата вечерта во мала торбичка со патент, во многу прометен дел на западното крило на Белата куќа и предизвикала кратка евакуација, изјави претставник на американската тајна служба.

Не е јасно колку долго чантата била во Белата куќа. Бројот на луѓе кои минуваат низ областа на Белата куќа каде што е пронајден кокаинот може да отежне да се утврди кој е одговорен за супстанцата, изјави за NBC News извор запознаен со истрагата.

Тајната служба ја води истрагата, која ќе вклучува преглед на камери и дневници за пристап, изјави извор запознаен со истрагата.

Кокаинот го пронашле официјални лица при „рутински проверки“ во Белата куќа, изјави претставник на Тајната служба.

Супстанцата претходно била позитивна на кокаин во прелиминарниот теренски тест, а формалниот лабораториски тест го потврдил тој резултат.

Претседателот Џо Бајден не беше во Белата куќа, кога беше откриен кокаинот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.