Ознака: Белата куќа
Свет 22.03.24 | 20:07

Нема индикации дека ова има некаква врска со Украина, велат од Белата куќа за нападот во Москва

Ситуацијата во Москва ја коментираше и Џон Кирби, советник за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден. Засега нема индикации дека Украина или...

Свет 29.02.24 | 10:03

Белата куќа го повика Израел да им обезбеди на муслиманите пристап до Ѕидот на плачот во текот на Рамазан

Портпаролот на Белата куќа, Метју Милер, го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до Ѕидот на плачот во Ерусалим за време на Рамазан. -Не само...

Свет 27.02.24 | 21:58

Белата куќа: САД нема да испратат војници да се борат во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден беше јасен дека САД нема да испратат војници да се борат во Украина, изјави портпаролката на Советот за национална безбедност Адриен...

Свет 09.01.24 | 19:37

Убиен маж во близина на Белата куќа, полицијата трага по напаѓачот

Полицијата во Вашингтон соопшти дека еден маж е убиен во пукање што се случи рано утринава на само неколку блока од Белата куќа. Во соопштението се наведува дека набргу...

Свет 19.11.23 | 11:47

Белата куќа: Се уште нема договор меѓу Израел и Хамас

Израел и Хамас се уште не постигнале договор за привремен прекин на огнот, изјави синоќа портпаролот на Белата куќа, одговарајќи на извештајот на „Вашингтон пост“...

Вести 18.10.23 | 18:41

Израел не е одговорен за нападот на болницата, велат од Белата куќа

Портпаролката на Белата куќа Адриен Вотсон во објава на Х рече дека САД не веруваат оти Израел е одговорен за вчерашната експлозија во болницата во Газа. Таа додаде...

Свет 21.09.23 | 11:58

Белата куќа му порача на Киев: Сè што побаравте, добивте

САД им дадоа на Украинците се што побараа за да извршат контраофанзива, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби, пренесува ТАСС. Сè што побара...

Свет 05.07.23 | 18:48

Тестот потврди, белата супстанца најдена во Белата куќа е кокаин

Супстанцата која беше пронајдена во Белата куќа во неделата вечерта е кокаин, потврдија лабораториските наоди, пренесува „NBC news“. Супстанцата била пронајдена во неделата...

Свет 11.06.23 | 10:04

Бела куќа: Кина поседува шпионска база на Куба најмалку од 2019 година

Кина поседува шпионска база на Куба најмалку од 2019 година во глобалните напори на Пекинг да ги зајакне своите способности за собирање разузнавачки информации, изјавија...

Свет 20.03.23 | 21:07

Белата куќа: Си и Путин се во „брак“ од интерес, а не од љубов

Белата куќа денеска го повика кинескиот претседател Си Џинпинг да ја искористи посетата на Москва за да му каже на рускиот претседател Владимир Путин да го почитува...

Свет 18.01.23 | 08:42

Белата куќа ќе дејствува со „добра волја“ во врска со истрагата за доверливите документи на Бајден

Белата куќа синоќа соопшти дека ќе дејствува со „добра волја“ во врска со истрагите на Надзорниот комитет на Претставничкиот дом за несоодветното чување на доверливите...