Најмалку три маскирани лица отвориле оган во концертната сала Крокус Сити Хол во северозападниот дел на Москва, при што има ранети, пренесе Н1 повикувајќи се на РИА Новости.

Руските и светските медиуми јавуваат дека има повредени, и можеби загинати луѓе.

Според дописникот на РИА Новости, напаѓачите потоа фрлиле граната или запалива бомба, што предизвикало пожар.

Во зградата избувнал пожар.

Според објави на социјалните медиуми кровот на салата почнал да паѓа од пожарот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.