На барање на Украина, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за овој петок закажа состанок на Советот НАТО-Украина. Главна тема на вонредниот состанок ќе биде потребата на Украина од повеќе системи за противвоздушна одбрана и артилериски гранати, изјави Столтенберг во средата во Брисел. На состанокот треба да присуствува и украинскиот претседател Володимир

Зеленски, како и министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО, Дали средбата ќе биде организирана преку видео конференција или со физичко присуство, првично не се знае.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.