Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во Газа.

Израелската армија соопшти дека 25-годишниот мајор Гал Ајзенкот е убиен денеска на северот на Појасот Газа.

Медиумите јавуваат дека Ајзенкот се здобил со сериозни повреди по експлозијата на шахта во тунелот и дека подоцна починал во болница.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху рече дека тој и неговата сопруга се скршени од срцето и дека Гал Ајзенкот е вистински херој.

Гади Ајзенкот (63) е пензиониран генерал кој беше началник на Генералштабот на Израел од 2015 до 2019 година.

Како претставник на Партијата за национално единство, тој е и член на вонредната влада на Нетанјаху формирана откако Хамас го нападна Израел на 7 октомври.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.